ZŁOTE RUNO (trekking)

Starożytni Grecy przybywali tu po złoto, współcześni podróżnicy - głównie dla gór. Wielki i Mały Kaukaz to esencja Gruzji, jej naturalny skarb. Wyrusz z nami w drogę, by doświadczyć ich piękna!
13 dni
poziom 3/4 skala 1-5
min. 8, max. 12

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i bezpośredni przelot do Kutaisi. Transfer do hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Swaneti, wysokogórskiego regionu położonego w środkowo - zachodniej części Wielkiego Kaukazu, krainy wysokich szczytów, lodowców i kamiennych wież, które tłoczą się pośród dolin niczym średniowieczne zamki. Droga do Mestii, naszego docelowego punktu tego dnia oraz miejsca wypadowego na okoliczne szlaki trekkingowe jest niezwykle ekscytująca. Prowadzi na północ, zakosami w górę, wzdłuż dziko kłębiącej się rzeki Inguri. Po dotarciu do miasteczka udamy się na zwiedzanie muzeum etnograficznego kultury Swanów, po czym przespacerujemy się po okolicy, żeby z bliska przyjrzeć się tradycyjnej lokalnej zabudowie oraz rytmowi, w jakim toczy się tutejsze życie. Kolacja i nocleg w Mestii.

DZIEŃ 3

Tego dnia całodniowy trekking trasą w kierunku magicznej góry Ushba, do jeziorek Koruldi na wysokość 2740 m n.p.m. Dla tych, którzy wolą mniejszy wysiłek, czy wolniejsze tempo, możliwe jest pokonanie tej trasy mniej więcej do połowy, do szczytu wzgórza, na którym znajduje się widoczny na dużą odległość metalowy krzyż. Już samo pokonanie tego wzniesienia nagrodzone zostanie pięknym widokiem, a dodatkowo przygotuje fizycznie na wspinaczkę zaplanowaną na kolejne dni wyjazdu. Kolacja i nocleg w Mestii.

DZIEŃ 4

Rano po wykwaterowaniu przejedziemy dalej wzdłuż rzeki Inguri, nieco na wschód, do górskiej wioski Ushguli, położonej na wysokości 2100 m n.p.m.. Tutaj jedne z najwyższych szczytów Kaukazu są na wyciągnięcie ręki, co sprawia, że w zależności od pory dnia dolina jest skąpana w słońcu lub zatopiona w cieniu wysokich grani. Dramatyzmu tutejszej scenerii dodają wszechobecne swańskie wieże, tradycyjne domy wojowniczych górali, ściśnięte tu w gęste skupiska niezdobytych twierdz. Po zakwaterowaniu w pensjonacie, dla chętnych trekking do lodowca skąd wypływa rzeka, do stóp jednego z pięciotysięczników Kaukazu i najwyższego szczytu Gruzji Szchary (5193 m n.p.m.). Kolacja w postaci typowo swańskich potraw. Nocleg w Ushguli.

DZIEŃ 5

Po wcześniejszym śniadaniu i zabraniu przygotowanego wcześniej przez siebie prowiantu, ruszymy szlakiem w kierunku przełęczy Latpari (2834 m n.p.m.). Po dotarciu na szczyt wzniesienia i zasłużonym odpoczynku, pomaszerujemy dalej wzdłuż grani do przełęczy. Po południu rozbijemy obóz w okolicy. Nocleg w namiotach, przy odrobinie szczęścia z panoramą korony Kaukazu i milionem gwiazd nad głową.

DZIEŃ 6

Pobudka o świcie, zgodnie z rytmem natury, kiedy światło dnia zacznie przesączać się na czarnym niebie i rozjaśniać kontury otacząjących nas kaukaskich olbrzymów. Przy dobrej widoczności możemy dojrzeć stąd nawet najwyższy masyw Kaukazu, górę Elbrus (5642 m n.p.m.). Po śniadaniu i złożeniu obozu, zaczniemy schodzić po zboczu na południe, w kierunku Chvelpi lub Maami, gdzie zakończymy swańską część trekkingu. Stamtąd przejedziemy do Batumi. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 7

Batumi jest położone nad ciepłymi wodami Morza Czarnego. Na jego współczesnych losach zaważył rozwój przemysłu naftowego. Kiedy w końcu XIX wieku doprowadzono tu ropę z Baku, do miasta zjechali się liczni zagraniczni bankierzy i inwestorzy. Przyczyniło się to do jego szybkiego rozwoju i przekształciło je w jeden z ważniejszych ośrodków naftowych. Namacalnym śladem tego złotego wieku jest secesyjna zabudowa jego starej części, tworząca osobliwy miszmasz z powstałymi niedawno nowoczesnymi budowlami o fantazyjnych kształtach, mieszczących głównie hotele, kasyna, restauracje. Dzisiejsze Batumi to najpopularniejszy kurort nadmorski Gruzji, z atrakcyjną ofertą wypoczynkową i rozrywkową. Dzień wolny, można wykorzystać na spacery, wizytę w muzeum, kąpiele w morzu, leniwy obiad na mieście. Kolacja i nocleg w Batumi.

DZIEŃ 8

Tego dnia rozpoczniemy przygodę w górach Małego Kaukazu. Z Batumi przejedziemy jeepami do Achalcyche drogą prowadzącą przez Khulo i przełęcz Goderdzi (2027 m n.p.m.). Znajdziemy się na uboczu, rzadko uczęszczaną i niezwykle piękną trasą. W podróży towarzyszyć nam będzie tylko przyroda i niewielkie, senne górskie osady. Po dotarciu do celu zwiedzimy okazałą, odbudowaną współcześnie twierdzę Rabati. Kolacja i nocleg w Achalcyche.

DZIEŃ 9

Od Achalcyche kontynuujemy podróż busem. Po śniadaniu przejedziemy do Wardzi, skalnego miasta usytuowanego na brzegu rzeki Kury. Cały ten imponujący kompleks wydrążony w górze Eruszeti powstawał w średniowieczu, w okresie największego rozkwitu państwa, co może tłumaczyć rozmach, z jakim go zbudowano. Ukryty pierwotnie za kamienną powłoką odsłonił swe wnętrze po osunięciu się skały w czasie trzęsienia ziemi w końcu XIII wieku, pokazując prawdziwy labirynt, 13 kondygnacji ciągu rozlicznych pomieszczeń, korytarzy i tuneli. W drugiej połowie dnia udamy się nad jezioro Paravani, największe w Gruzji, położone nieopodal Didi Abuli (3300 m n.p.m.) najwyższego gruzińskiego szczytu Małego Kaukazu. Nocleg w namiotach.

DZIEŃ 10

O świcie dla chętnych krótki trekking w okolicy Didi Abuli i możliwość spojrzenia na surowe piękno otaczającego krajobrazu z nieco wyższego poziomu. Następnie krótki relaks, złożenie namiotów i przejazd do Tsalki, w sąsiedztwie której znajduje się Dashbashi, głęboki kanion rzeczny wyżłobiony w wulkanicznym podłożu. Jego zbocza porasta bujna roślinność, a dno wypełnia śpiew ptaków i dźwięk spływającej po skałach krystalicznej wody. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 11

Po późniejszym śniadaniu ruszymy na zwiedzanie miasta. Tbilisi ma ciekawe położenie nad brzegami rzeki Kury i niezwykle burzliwą historię naznaczoną dziesiątkami łupieżczych najazdów. Na początku XIX wieku, wraz z zajęciem Kaukazu przez carską Rosję, miasto stało się jego najważniejszym centrum administracyjnym i kulturalnym, skupiającym życie polityczne, towarzyskie i artystyczne całego regionu. Jest pełne postępowego, twórczego wrzenia i jednocześnie wschodniego trwania w tradycji. Jego panorama przedstawia mrowie wielowiekowych świątyń różnych wyznań, secesyjnych willi i pałaców oraz piętrzące się gdzieniegdzie ponad nimi nowoczesne konstrukcje o futurystycznych kształtach. Tego dnia w planie: kościół Metechi, twierdza Narikala, dzielnica łaźni Abanotoubani, Katedra Sioni, bazylika Anczischati, przejazd Aleją Rustawelego. Wieczorem opcjonalnie (płatne dodatkowo, ok. 15 EUR/os) będzie można skorzystać ze słynnych łaźni siarkowych. Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 12

Tego dnia dla tych, którzy będą chcieli utrwalić sobie widoki i atmosferę gór, fakultatywna wycieczka do Kazbegi (płatna dodatkowo ok. 40 EUR). Po śniadaniu ruszymy trasą, znaną dzisiaj pod nazwą Gruzińska Droga Wojenna. Ten legendarny szlak biegnie z Tbilisi do Władykaukazu i jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Gruzji. Naszym celem będzie wzgórze Gergeti i klasztor Świętej Trójcy, z którego można z bliska oglądać Kazbek, słynny pięciotysięcznik kaukaski wyraźnie górujący nad okolicznymi szczytami. Wjazd i zjazd ze wzgórza jeepami, dla chętnych zejście do miasteczka pieszo. Ci, którzy nie zdecydują się na dodatkową wycieczkę będą mieli dzień wolny w Tbilisi do własnej dyspozycji. Kolacja we własnym zakresie.

DZIEŃ 13

Wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Toast za przodków” Wojciech Górecki

pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się na Kaukaz Południowy

„Dobre miejsce do umierania” Wojciech Jagielski

jak wyżej – klasa!

„Ósme życie. Dla Brilki” Nino Haratischwili

pochłaniająca bez reszty historia gruzińskiego rodu Jaszich

„Ali i Nino” Kurban Said

słynny kaukaski romans

NOCLEGI

Kutaisi – 1, Mestia – 2, Ushguli – 1, Batumi – 2, Achalcyche – 1, Tbilisi – 3, biwak - 2

TERMINY

  • 20.07.2024 - 01.08.2024

CENA

1380 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Kutaisi – Warszawa, ok. 700-1200 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 185 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

• Noclegi w 3* hotelach (w Tbilisi i Batumi w centrum miasta!!), w Mestii i Ushguli w pensjonatach, 2 pod namiotem
• Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (z wyjątkiem biwaku i ostatniego noclegu w Tbilisi)
• Transport klimatyzowanym busem
• Jeepy na off-road z Batumi do Achalcyche przez Khulo
• Sprzęt biwakowy (namioty, karimaty)
• Opieka polskojęzycznego pilota
• Obsługa lokalnych przewodników
• Przewodnik górski
• Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
• Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
• Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

Cena nie zawiera:

• Bezpośredniego przelotu liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Kutaisi – Warszawa (ok. 700-1200 PLN)
• Ewentualnej opłaty za łaźnie (ok. 20 EUR)
• Wycieczki fakultatywnej do Kazbegi (ok. 40 EUR)
• Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 60 EUR)
• Wydatków własnych