SAHARA

To podróż w stronę pięknego światła Maghrebu, marrakeskiej mediny, ale przede wszystkim gór, Antyatlasu i Atlasu Wysokiego, oraz złotych piasków Sahary. Nasz marokański off-road to przygoda w czystej formie, zawierająca w sobie magię (nocleg na pustyni), ruch (trekking), energię (Marrakesz) i spokój (oazy).
8 dni
poziom 2 skala 1-5
min. 9, max. 14

DZIEŃ 1

Przylot na lotnisko w Agadirze i przejazd do Tarudant. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po mieście. Kolacja w hotelu.

DZIEŃ 2

Po leniwym śniadaniu piesze zwiedzanie Tarudant. Pierścień majestatycznych murów w kolorze pustynnego piasku czyni je jednym z bardziej eleganckich miast Maroka, a położenie w sercu żyznej doliny Sus zawsze nadawało mu znaczenie handlowe i polityczne. W XVI w. za panowania Saadytów było miastem stołecznym. W ramach spaceru wizyta na barwnym souku w centrum starej mediny. Przejazd w góry Antyatlas, do Tafraoute. Wieczorny spacer po miasteczku. Kolacja i nocleg w hotelu w dolinie Ammeln/Tafraoute.

DZIEŃ 3

Dzień zaczniemy spacerem wśród Malowanych Skał wyraźnie odznaczających się kolorami na tle monochromii otoczenia. Stanowią one projekt belgijskiego artysty – Jeana Verame, który jako kanwę dla swoich obrazów wykorzystuję naturalny, niczym niezmącony krajobraz. Następnie przejazd do pobliskiego wąwozu w górach Antyatlasu skąd rozpoczniemy około 3 godzinny trekking wzdłuż koryta rzeki, małych oaz, w cieniu daktylowych palm. Przejazd do Tata. Kolacja i nocleg w Tata lub w okolicy.

DZIEŃ 4

Po śniadaniu przejazd w kierunku Sahary. Czarne piaski Hamady, prehistoryczne jezioro usłane rozmaitymi skamielinami i wreszcie złote wydmy Erg Chigaga. Sahara w żadnej mierze nie jest jednolita, zaskakuje różnorodnością form i terenu. Po dotarciu do campu, czas na odrobinę relaksu. Zachód słońca rozlewający się ciepłą barwą po drobnym piasku będzie tylko preludium do nocnego nieba nad Saharą, ciężkiego od gwiazd. Przejażdżka na wielbłądzie. Kolacja i nocleg na pustyni.

DZIEŃ 5

Poranek w campie. Po śniadaniu przejazd w kierunku M’hamid, miasta na skraju pustyni, jednego z przystanków na transsaharyjskim szlaku karawan. Dziś miejsce pełne urokliwych hotelików i kawiarni, zaaranżowanych w duchu lokalnej estetyki osiadłych tutaj Saharyjczyków. Po krótkim odpoczynku w miasteczku pojedziemy dalej do Agdz, oglądając po drodze ksary i gaje palmowe. Spacer po Agdz, a na koniec dnia przejazd na zachód słońca do ruin kazby, w której kręcono sceny filmu "Pod osłoną nieba” Bernardo Bertolucci'ego. Kolacja i nocleg w Agdz.

DZIEŃ 6

Po późniejszym wykwaterowaniu krótki postój w Ouarzazate oraz ksarze Ajt Bin Haddu (obiekt UNESCO), to dwie główne lokalizacje działania przemysłu filmowego w Maroku, gdzie kręcono sceny do takich kasowych produkcji, jak „Gladiator”, „Gra o tron”, „Lawrence z Arabii”, „Mały Budda”, i wielu innych. Kolejno przejedziemy mniej uczęszczaną trasą, usłaną glinianymi wioskami rozpostartymi na zboczach Atlasu Wysokiego, do wyjątkowo uroczej kazby Glaouich w Telouet. W dalszej drodze do Marrakeszu pokonamy przełęcz Tizi n’Tichka na wysokości 2260 m n.p.m. Nocleg w Marrakeszu w jednym z tradycyjnych riadów w medinie.

DZIEŃ 7

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta. W ramach spaceru po medinie odwiedzimy XIX-wieczny pałac Dar Si Said oraz kameralne, aczkolwiek niezwykle ciekawe, muzeum holenderskiego historyka sztuki Berta Flinta, który zgromadził unikatową kolekcję wyrobów rzemiosła ludów z obszaru Sahary i Maghrebu. Na koniec naszego marokańskiego programu proponujemy spacer po kobaltowym świecie równoległym, czyli po ogrodach Majorell. Po południu czas wolny, na zakupy i wizytę na placu Dżami al-Fana. Nocleg w marrakeskim riadzie.

DZIEŃ 8

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Agadirze/Marakeszu. Przelot do Polski.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Dom pająka” Paul Bowles

„Wszystkie ziarna piasku” Bartosz Sabela

„Uwięziona” Ufkir Malika, Michèle Fitoussi

NOCLEGI

Tarudant – 1, Tafraoute – 1, Tata – 1, Erg Chigaga (pustynia) – 1, Agdz – 1, Marrakesz – 2

TERMINY

  • 03.03.2023 - 10.03.2023
  • 10.11.2023 - 17.11.2023

CENA

990 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Kraków – Agadir oraz Marrakesz – Warszawa lub Agadir – Kraków, ok. 800-1200 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

• Noclegi w hotelach 3*, w campie na pustyni i w riadzie w Marrakeszu (łącznie 7 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
• Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji, za wyjątkiem Marrakeszu, gdzie kolacje we własnym zakresie
• Transport samochodami terenowymi 4×4
• Opieka polskojęzycznego pilota
• Obsługa lokalnych przewodników
• Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
• Przejażdżka na wielbłądzie
• Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
• Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

• Bezpośredniego przelotu liniami rejsowymi na trasie Kraków – Agadir, Marrakesz – Warszawa lub Agadir – Kraków (ok. 800-1200 PLN)
• Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 55 EUR)
• Wydatków własnych