SAHARA

To podróż w stronę pięknego światła Maghrebu, marrakeskiej mediny, ale przede wszystkim gór, Antyatlasu i Atlasu Wysokiego, oraz złotych piasków Sahary. Nasz marokański off-road to przygoda w czystej formie, zawierająca w sobie magię (nocleg na pustyni), ruch (trekking), energię (Marrakesz) i spokój (oazy).
11 dni
poziom 2 skala 1-5
min. 9, max. 14

DZIEŃ 1: Warszawa - Agadir - Tarudant

Zbiórka na lotnisku w Warszawie i bezpośredni przelot do Marrakeszu. Po przylocie przejazd do Tarudant. Zakwaterowanie w hotelu i kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 2: Tarudant - Tafraoute

Po leniwym śniadaniu piesze zwiedzanie Tarudant. Pierścień majestatycznych murów w kolorze pustynnego piasku czyni je jednym z bardziej eleganckich miast Maroka, a położenie w sercu żyznej doliny Sus zawsze nadawało mu znaczenie handlowe i polityczne. W XVI w. za panowania Saadytów było miastem stołecznym. W ramach spaceru wizyta na barwnym souku w centrum starej mediny. Przejazd w góry Antyatlas, do Tafraoute. Wieczorny spacer po miasteczku. Kolacja i nocleg w hotelu w dolinie Ammeln/Tafraoute.

DZIEŃ 3: Tafraoute - Tata

Dzień zaczniemy spacerem wśród Malowanych Skał wyraźnie odznaczających się kolorami na tle monochromii otoczenia. Stanowią one projekt belgijskiego artysty – Jeana Verame, który jako kanwę dla swoich obrazów wykorzystuję naturalny, niczym niezmącony krajobraz. Następnie przejazd do pobliskiego wąwozu w górach Antyatlasu skąd rozpoczniemy około 2 godzinną pieszą wycieczkę wzdłuż koryta rzeki, małych oaz, w cieniu daktylowych palm. Przejazd do Tata. Kolacja i nocleg w Tata lub w okolicy.

DZIEŃ 4: Tata - Erg Chigaga (Sahara)

Po śniadaniu przejazd w kierunku Sahary. Czarne piaski Hamady, prehistoryczne jezioro usłane rozmaitymi skamielinami i wreszcie złote wydmy Erg Chigaga. Sahara w żadnej mierze nie jest jednolita, zaskakuje różnorodnością form i terenu. Po dotarciu do campu, czas na odrobinę relaksu. Zachód słońca rozlewający się ciepłą barwą po drobnym piasku będzie tylko preludium do nocnego nieba nad Saharą, ciężkiego od gwiazd. Przejażdżka na wielbłądzie. Kolacja i nocleg na pustyni.

DZIEŃ 5: Erg Chigaga (Sahara) - M'hamid

Poranek w campie. Śniadanie, spacery po wydmach, a następnie przejazd w kierunku M’hamid, miasta na skraju pustyni, jednego z przystanków na transsaharyjskim szlaku karawan. Od legendarnego Timbuktu dzieliło go 50 dni wędrówki przez morze piasku. Dziś miejsce pełne urokliwych hotelików i kawiarni, zaaranżowanych w duchu lokalnej estetyki osiadłej tu saharyjskiej społeczności. Kolacja i nocleg w M'hamid.

DZIEŃ 6: M'hamid - Agdz

Po śniadaniu i wykwaterowaniu ruszymy w drogę wzdłuż doliny rzeki Draa, oglądając po drodze ksary i gaje palmowe. Postój w jednej z wiosek i spotkanie z lokalną społecznością garncarzy, wytwarzających tradycyjną ceramikę, pokrytą charakterystycznym, zielonym szkliwem. Po południu dotrzemy do Agdz, kolejnym przystanku na legendarnym szlaku karawan. Spacer po miasteczku, a na koniec dnia przejazd na zachód słońca do ruin kazby, w której kręcono sceny filmu "Pod osłoną nieba” Bernardo Bertolucci'ego. Kolacja i nocleg w Agdz.

DZIEŃ 7: Agdz - Ouarzazate - Ajt Bin Haddu - Telouet - Marrakesz

Po późniejszym wykwaterowaniu krótki postój w Ouarzazate oraz ksarze Ajt Bin Haddu (obiekt UNESCO), to dwie główne lokalizacje działania przemysłu filmowego w Maroku, gdzie kręcono sceny do takich kasowych produkcji, jak „Gladiator”, „Gra o tron”, „Lawrence z Arabii”, „Mały Budda”, i wielu innych. Kolejno przejedziemy mniej uczęszczaną trasą, usłaną glinianymi wioskami rozpostartymi na zboczach Atlasu Wysokiego, do wyjątkowo uroczej kazby Glaouich w Telouet. W dalszej drodze do Marrakeszu pokonamy przełęcz Tizi n’Tichka na wysokości 2260 m n.p.m. Nocleg w Marrakeszu w jednym z tradycyjnych riadów w medinie.

DZIEŃ 8: Marrakesz

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta. W ramach spaceru po medinie odwiedzimy XIX-wieczny pałac Dar Si Said oraz kameralne, aczkolwiek niezwykle ciekawe, muzeum holenderskiego historyka sztuki Berta Flinta, który zgromadził unikatową kolekcję wyrobów rzemiosła ludów z obszaru Sahary i Maghrebu. Na koniec naszego marrakeskiego programu proponujemy spacer po kobaltowym świecie równoległym, czyli po ogrodach Majorell. Po południu czas wolny, na zakupy i wizytę na placu Dżami al-Fana. Nocleg w riadzie.

DZIEŃ 9: Marrakesz - Essaouira

Spokojne śniadanie. Przedpołudnie przeznaczone na spacery i pożegnanie z  miastem. Kolejno przejazd w kierunku położonej nad oceanem Essaouiry. To malowniczy rybacki port, słynący z ciekawej historii, wietrznej bryzy, muzycznej atmosfery i licznych knajpek. Kolacja i nocleg w Essaouirze.

DZIEŃ 10: Essaouira

Po śniadaniu wspólny spacer po historycznej części Essaouiry. Dawniej znana była pod nazwą Mogador, od nabrzeżnej fortecy zbudowanej przez Portugalczyków. W ramach ich wielkiej zamorskiej ekspansji w XVI wieku, nastąpiło szybkie ożywienie handlowe portu, które z kolei wpłynęło na jego kosmopolityczny charakter. Osiedlały się tu różne społeczności i narody, w tym potomkowie niewolników - Gnawa, których muzyka rozbrzmiewa do dziś podczas licznych festiwali. Reszta dnia wolna na samodzielne odkrywanie uroków tego portowego miasteczka, spacery po plaży, relaks nad morzem. Kolacja i nocleg w Essaouirze.    

DZIEŃ 11: Essaoura - Marrakesz - Warszawa

Poranny transfer na lotnisko w Marrakeszu. Przelot do Polski.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Dom pająka” Paul Bowles

„Wszystkie ziarna piasku” Bartosz Sabela

„Uwięziona” Ufkir Malika, Michèle Fitoussi

NOCLEGI

Tarudant – 1, Tafraoute – 1, Tata – 1, Erg Chigaga (pustynia) – 1, M'Hamid - 1, Agdz – 1, Marrakesz – 2, Essaouira - 2

TERMINY

  • 01.11.2024 - 11.11.2024

CENA

1380 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Agadir oraz Marrakesz – Warszawa, ok. 1800-2600 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 190 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

• Noclegi w specjalnie wyselekcjonowanych hotelach 3*, w campie na pustyni i w riadzie w Marrakeszu (łącznie 10 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
• Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji, za wyjątkiem Marrakeszu, gdzie kolacje we własnym zakresie
• Transport samochodami terenowymi 4×4
• Opieka polskojęzycznego pilota
• Obsługa lokalnych przewodników
• Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
• Przejażdżka na wielbłądzie
• Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
• Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

• Bezpośredniego przelotu liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Agadir, Marrakesz – Warszawa (ok. 1800-2600 PLN)
• Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 60 EUR)
• Wydatków własnych