MORWA

Owoc ten występuje w wielu miejscach na ziemi, ale niemal nigdzie tak, jak w Armenii nie jest napełniony słodyczą i słońcem, które ma tu do niego zdecydowanie krótszą drogę. Wyżyna Armeńska wznosi się ku niebu wysoko, tworząc miejscami bezludną, dziewiczą przestrzeń.
9 dni
poziom 1 skala 1-5
min. 10, max. 16

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i bezpośredni przelot do Armenii. Transfer do hotelu w Erywaniu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2

Po późniejszym śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań szczyci się tym, że jego historia sięga czasów sprzed założenia Rzymu, jednak to co wyróżnia go dzisiaj to nie tyle starożytne ruiny, lecz przestrzeń zdominowana przez stosunkowo nowe, zbudowane z rozmachem gmachy z różowego tufu oraz bogata oferta kulturalno-rozrywkowa, która nadaje mu nieco europejski charakter. W ramach programu podjedziemy najpierw do Parku Zwycięstwa, gdzie wznosi się pomnik Matki Armenii i skąd rozpościera się szeroki widok na miasto. Stamtąd kolejno udamy się do unikatowego Muzeum i Instytutu Starych Rękopisów Matenadaran, po czym podejdziemy do Kaskady – zespołu architektoniczno-artystycznego nawiązującego do idei urbanistycznej głównego architekta współczesnego Erywania. Po regeneracji w jednej z licznych, okolicznych kafejek przespacerujemy się w kierunku Opery i Aleją Północną do reprezentacyjnego centrum stolicy kraju, placu Republiki. Na koniec czas na rozejrzenie się po słynnym Wernisażu – targu pamiątek, rękodzieła i staroci. Wieczorem uroczysta kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 3

Rano wyjazd do Eczmiadzynu, chrześcijańskiej stolicy kraju. Odwiedzimy tam najstarsze i najważniejsze sanktuarium Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz kościół św. Rypsymy, które przypomną nam o początkach chrześcijaństwa w regionie. Armenia przyjmując chrzest w 301 roku stała się pierwszym krajem na świecie, gdzie ta religia zatriumfowała.  W drodze powrotnej do Erywania obejrzymy jeszcze ruiny katedry w Zwartnoc znajdującej się na liście UNESCO, a następnie odwiedzimy Cicernakaberd, miejsce upamiętniające ofiary masowych rzezi Ormian w końcu XIX i początku XX wieku, symbol zagłady, ale i odrodzenia narodu. Na koniec dnia weźmiemy udział w zwiedzaniu słynnej wytwórni koniaku Ararat połączonym z degustacją tego zacnego trunku. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 4

Tego dnia opuszczamy stolicę, by wyruszyć w bezkresny armeński interior. Na trasie zatrzymamy się najpierw przy klasztorze Chor Virap, związanym z postacią głównego ewangelizatora Armenii św. Grzegorza Oświeciciela. Kompleks ulokowany jest niemal u stóp majestatycznego Araratu, świętej góry Ormian, miejsca, gdzie po biblijnym potopie ich przodkowie mieli rozpocząć nową erę w dziejach świata. Dalej podążymy doliną Araratu do wioski Areni od zamierzchłych czasów słynącej z produkcji wina. Po degustacji lokalnych trunków, przejedziemy wąwozem ognistych skał w kolorze ochry do klasztoru Norawank, by obejrzeć jeden z najpiękniejszych przykładów szczytowego rozwoju armeńskiej architektury sakralnej. W dalszej części dnia czeka nas jeszcze spacer i zaduma przy zagadkowych kamiennych kręgach Karahundż, utworzonych z grubo ociosanych głazów wystających z ziemi stepowego pustkowia prowincji Sjunik. Przejazd do Goris. Kolacja i nocleg.

Dzień 5

Po śniadaniu niespieszny wyjazd do klasztoru Tatev, jednego z najważniejszych centrów edukacyjnych średniowiecznej Armenii, rozpostartego na wysokiej ścianie kanionu rzeki Worotan.  Na jego teren dostaniemy się kolejką linową zwaną Skrzydłami Tatevu, którą ze względu na długość umieszczono w Księdze Rekordów Guinessa. Tutaj dobrze zorganizowana nowoczesna infrastruktura w połączeniu z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi okolic monasteru pozwolą odbyć ekscytującą i całkiem ekskluzywną, krótką eskapadę. Popołudnie spędzimy równie, o ile nie bardziej aktywnie, przejeżdżając pod granicę z Górskim Karabachem do wioski Chyndzoresk, by oddać się eksplorowaniu zamieszkałej niegdyś osady wykutej w skale wąwozu. Po sporej dawce ruchu, świeżego powietrza i nasyceniu się surowym pięknem armeńskiego krajobrazu, wracamy do Goris na kolację i nocleg.

Dzień 6

W tym dniu czeka nas dłuższy, za to niezwykły widokowo, przejazd z Goris do Dilidżan. Początkowo znaną już trasą pokonamy przełęcz Worotan, by następnie, górskimi serpentynami, dotrzeć do przełęczy Selima na wysokość 2410 m n.p.m. Droga wiedzie przez niedostępną krainę spalonych słońcem górskich tarasów, głębokich kanionów i nagich skał, gdzieniegdzie jedynie upstrzonych pióropuszem owocowych sadów nielicznych ludzkich osad. Stopniowo dojedziemy nad jezioro Sevan, będące największym akwenem współczesnej Armenii, czy też - jak to ujmuje poetycko Maksym Gorki – „kawałkiem nieba, który opadł na ziemię między góry”. W jego pobliżu odwiedzimy cmentarzysko wiekowych, kamiennych krzyży Noratus, a dalej na północ na półwyspie klasztor z IX wieku Sevanawank, znany niegdyś z surowej reguły zakonnej. Kolacja i nocleg w Dilidżanie.

Dzień 7

Rano zajrzymy na odrestaurowaną uliczkę zabytkowej części Dilidżanu, który jako znana miejscowość uzdrowiskowa, odznacza się swoistą atmosferą i architekturą. Region, w którym się znajduje porastają gęste lasy, co stanowi sporą odmianę na tle dominującego w Armenii wulkanicznego pustkowia. Po krótkim spacerze w mieście ruszymy w drogę, zwiedzając kolejno mistyczne, zalane mrokiem ormiańskie klasztory. Pierwszy to Goshawank, średniowieczna akademia związana ze słynnym teologiem Mychitarem Goshem. Kolejno zobaczymy monaster Akhtala, wyjątkowy ze względu na zachowane w nim malowidła. I wreszcie Haghpat, ładnie usytuowany kompleks sakralny znajdujący się na liście UNESCO. Wieczorny przyjazd do Erywania, kolacja i nocleg.

Dzień 8

Rano wycieczka do Garni i Geghard, do jednych z najpopularniejszych atrakcji znajdujących się w bliskim otoczeniu stolicy. Garni to wyjątkowy zabytek na tych terenach, ruiny starożytnej królewskiej rezydencji zbudowanej na skalnym cyplu wąwozu rzeki Azat. Wśród nich antyczna budowla poświęcona solarnemu bóstwu Mitrze, która jako jedyna spośród pogańskich świątyń na tych terenach ocalała po nastaniu ery chrześcijaństwa. Niedaleko znajduje się klasztor Geghard. Ukryty wśród skał i częściowo w nich wykuty kompleks wpisany jest na listę UNESCO. Słynie z faktu, iż przechowywano tu cenną relikwię, grot z włóczni, którą przebito bok Chrystusa. Po zwiedzaniu zasiądziemy do wspólnego lunchu w sielskiej atmosferze armeńskiej prowincji, a następnie powrót do Erywania i czas wolny na samodzielne spacery lub zakupy. Nocleg.

Dzień 9

Wykwaterowanie z hotelu wcześnie przed świtem i przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Toast za przodków” Wojciech Górecki

pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się na Kaukaz Południowy

„Podróże do Armenii i innych krajów” Krzysztof Środa

niebanalny przykład z cyklu literatury podróżniczej

„Armenia. Karawany śmierci” Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki

reportaże, wnikliwy portret współczesnej Armenii

„Bękart ze Stambułu” Elif Safak

fabuła, splątane losy dwóch rodów, konflikt turecko-ormiański

NOCLEGI

Erywań – 5, Goris – 2, Dilidżan – 1

TERMINY

 • 21.05.2022 - 29.05.2022
 • 10.09.2022 - 18.09.2022

CENA

3000 PLN + 580 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Dopłata do pokoju jednoosobowego 160 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

 • Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa
 • Noclegi w 3* hotelach (w Erywaniu w centrum miasta)
 • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (wyjątek 8 dnia – zamiast kolacji lunch)
 • Transport klimatyzowanym busem
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Obsługa lokalnych przewodników
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Zwiedzanie wytwórni koniaku Ararat wraz degustacją
 • Degustacja wina w Areni
 • Przejazd górską kolejką linową Skrzydła Tatewu
 • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie zawiera:

 • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 50 EUR)
 • Wydatków własnych