KERALA/MAHARASZTRA Z JOGĄ

Ciepłe, łagodne powietrze i soczysta zieleń południa Indii połączona ze starożytnymi skarbami sztuki Ellory i Ajanty. Do tego trekking w Lonavli i wibrujący życiem Bombaj/Mumbaj! Indyjska przygoda czeka! Podróż zostanie wzbogacona o sesje jogi i medytacji, które poprowadzi Ania Nutan Chomczyk (www.joginkawpodrozy.com). Na jej warsztatach opiera się szczególnie pierwszy etap wyjazdu, umożliwiający stopniowe adaptowanie się do miejsca i klimatu.
14 dni
poziom 1
min. 12, max. 16

DZIEŃ 1: WARSZAWA - COCHIN

Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot do Indii. Lot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Cochin z przesiadką.

DZIEŃ 2: CHERAI

Przylot  w nocy. Transfer i zakwaterowanie w hotelu w Cherai, małej wiosce przy plaży, położonej na wyspie Vypin, niedaleko miasta Cochin, na Wybrzeżu Malabarskim, które podobnie jak w przypadku naszej podróży, było pierwszym przystankiem dla kupców arabskich, czy też zachodnich odkrywców dalekich lądów Azji Południowej. Późniejsze śniadanie a następnie czas na spacery po okolicy, odpoczynek, sesje jogi i medytacji.  Kolacja i nocleg w hotelu w Cherai.

DZIEŃ 3-4: CHERAI

Dni wypełnione jogą, plażowaniem, dobrym jedzeniem oraz wspaniałymi doznaniami, jakich dostarczają ajurwedyjskie masaże. Ajurweda oznacza indyjską medycynę tradycyjną, na którą składa się starożytna wiedza tysiącleci o życiu i kondycji człowieka. Podkreśla ona związek ciała i umysłu oraz konieczność utrzymania równowagi pomiędzy nimi dla dobrego stanu zdrowia. Pomocne w tym jest między innymi masowanie ciała ciepłymi olejami, dające niesamowicie głębokie odprężenie na poziomie fizycznym i psychicznym. Szczególnie terapia shirodhara, która polega na masażu barków, a następnie polewaniu czoła specjalnym, delikatnie podgrzanym olejem. Przeprowadzony prawidłowo zabieg potrafi wprowadzić w stan niemal całkowitego błogostanu. Śniadanie i kolacja w hotelu Cherai.

DZIEŃ 5: CHERAI - ALLEPPEY

Po leniwym śniadaniu wykwaterowanie i przejazd (2,5h) do Alleppey, skąd około południa wyruszymy w rejs po słynnych rozlewiskach Kerali, okrętując na dużych, drewnianych, zadaszonych barkach, które pierwotnie służyły miejscowym do spławiania kanałami ton ryżu i przeróżnych przypraw, a które współcześnie przerobiono na wycieczkowe łodzie mieszkalne. Po umoszczeniu się wygodnie na ich pokładzie zatopimy się we własnych myślach i w soczystej zieleni kokosowych palm, ryżowych pól, podglądając przy tym życie toczące się tuż nad wodami rozlewisk. Relaksu dopełnią pyszne dania kuchni keralskiej, przygotowane i serwowane przez załogę barek, w ramach lunchu oraz kolacji. Sesja medytacji. Nocleg na barce.

DZIEŃ 6: ALLEPPEY - COCHIN

Poranek spędzimy na wodzie, obserwując budzącą się do życia przyrodę oraz poranną krzątaninę mieszkańców rozsianych po kanałach wiosek. Po śniadaniu  krótki poranny rejs do przystani, a następnie przejazd (2h) do Cochin, portowego miasta o bujnej kolonialnej przeszłości, ważnego kiedyś ośrodka zamorskiego handlu drogocennymi przyprawami korzennymi. Dzielnica Fort Kochi jest pełna śladów obecności Portugalczyków, Holendrów czy Brytyjczyków, a pobliskie Metancherry dobitnie świadczy o tutejszym żydowskim osadnictwie. W planie zwiedzania wizyta w Synagodze Paradesi, Pałac Holenderski, Kościół św. Franciszka z płytą nagrobną Vasco da Gamy oraz chińskie sieci rybackie, szeroko rozpostarte drewniane konstrukcje, romantycznie zwisające nad taflą morza oraz słodkimi wodami łączących się z nim kanałów. Wieczorem zaplanowaliśmy udział w widowisku Kathakali, które jest jedną z form tradycyjnego teatru typowego dla Kerali, jak również krótki pokaz tradycyjnej sztuki walki Kalaripayattu i odmiany klasycznego tańca Mohiniyattam.  Kolacja we własnym zakresie w jednej z licznych klimatycznych knajpek. Nocleg w Cochin.

DZIEŃ 7: COCHIN - AURANGABAD

Rano śniadanie, wykwaterowanie i transfer na lotnisko krajowe w Cochin. Przelot do Aurangabadu. Po dotarciu do tego miasta, trafimy tym samym mniej więcej w środek Maharasztry, jednego z największych stanów indyjskich, położonego częściowo na Wyżynie Dekan i obejmującego w zachodniej części pofałdowany teren gór Ghaty Zachodnie, które skłaniają się schodkowo ku Morzu Arabskiemu. Stąd też ich nazwa – ghaty, czyli schody. Wieczorna sesja jogi i medytacji. Kolacja i nocleg w Aurangabadzie.

DZIEŃ 8: AURANGABAD – ELLORA - AURANGABAD

Rano po śniadaniu udamy się do Ellory, jednego z największych i najpiękniejszych zespołów architektury skalnej w Indiach. To miejsce to kompleks 34 świątyń hinduskich, buddyjskich i dżinijskich, wykutych w zboczu dwukilometrowej skarpy. To nagromadzenie przeróżnych w formie wnętrz, zalanych mrokiem sanktuariów, posągów bóstw zaklętych w kamieniu, bogato rzeźbionych i polichromowanych sufitów. Prawdziwe arcydzieło stanowi świątynia Kajlasanatha, Pana Góry Kajlasa, która urzeka nie tylko bogato zdobionym wnętrzem, ale i swą oszałamiającą zewnętrzną powłoką. Znajdziemy tu wyjątkową liczbę skalnych komnat, krużganków, rzeźbionych kolumn, fryzów, cokołów w kształcie zwierząt, pojedynczych lub całych kompozycji płaskorzeźb, a wszystko to wyłaniające się z miąższu jednej litej skały. Późniejszym popołudniem spacer po Forcie Daulatabad, górującej nad okolicą cytadeli, która przez wiele wieków pełniła rolę stołecznej rezydencji rodu Yadawa, a przez krótki czas nawet władcy Sułtanatu Delhijskiego. Wieczorna sesja jogi. Kolacja i nocleg w Aurangabadzie.

DZIEŃ 9: AURANGABAD – AJANTA - AURANGABAD

Ten dzień przeznaczymy na jednodniową wycieczkę do Ajanty, gdzie czeka nas kolejny architektoniczny cud ukryty w skale. W ustronnym miejscu, w zakolu rzeki Waghora tym razem napotkamy 30 grot powstałych na przestrzeni niemal tysiąca lat, w okresie od II wieku p.n.e. do VII n.e.  Jak większość tego typu kompleksów Ajanta zrodziła się z potrzeby zrzeszeń zakonnych, w tym przypadku mnichów buddyjskich, którzy stworzyli tu - sami czy też rękami najemnych budowniczych, kamieniarzy, rzeźbiarzy - cały podziemny świat piękna i harmonii. Różnorodności form architektonicznych i ozdob rzeźbiarskich towarzyszy tu niezrównane bogactwo finezyjnych, światowej sławy malowideł, ilustrujących bajkowy świat z buddyjskich przypowieści. Wieczorna sesja jogi. Kolacja i nocleg w Aurangabadzie.

DZIEŃ 10: AURANGABAD - LONAVLA

Po śniadaniu i wykwaterowaniu dłuższy przejazd (ok. 7,5h) do Lonavli, miejscowości otoczonej przez góry i jeziora, popularnego miejsca wypadowego dla mieszkańców dużych aglomeracji Pune i Mumbaj, pomiędzy którymi się znajduje. Po drodze odwiedzimy świątynie i samadhi (grobowiec) indyjskiego mistyka i nauczyciela duchowego Sai Baby z Shirdi, którego wizerunek można w Indiach spotkać na każdym niemal kroku pod postacią obrazków, posążków, figurek i innych różnych form dewocjonaliów. Ze względu na odwoływanie się w swoich naukach zarówno do indyjskiej filozofii jak i islamu, czczony jest w równym stopniu przez hindusów i muzułmanów. Wieczorna sesja medytacji.  Kolacja i nocleg w Lonavli.

DZIEŃ 11: LONAVLA

Cały dzień przeznaczymy na piesze wędrówki po okolicy. Po śniadaniu ruszymy trasą po okolicznych wzniesieniach, by w pełni doświadczyć górskiego krajobrazu. W połowie dnia piknik na trasie. Wieczorna sesja medytacji. Kolacja i nocleg w Lonavli.

DZIEŃ 12: LONAVLA - MUMBAJ

Rano śniadanie, wykwaterowanie i przejazd (3h) do Bombaju, czyli dzisiejszego Mumbaju. Po dotarciu na miejsce zajrzymy do kilku bliskich nam zakątków miasta, dzięki czemu będziemy mieć okazję do zanurzenia się w jego niepowtarzalnej atmosferze. Mumbaj jest ogromną, pełną twórczego wrzenia metropolią, megamiastem, gdzie jak w soczewce skupia się tempo globalnych przemian. Jest stłoczoną masą ludzkich dążeń i nadziei, przestrzenią miejscami klaustrofobiczną, chociaż otwartą na kolejnych poszukiwaczy lepszego jutra. W ramach tej miejskiej wycieczki odwiedzimy barwny i gwarny Crawford Market, oraz położony na nabrzeżu grobowiec muzułmańskiego mistyka Haji Alego, hojnie obdarzającego błogosławieństwami wszystkich, którzy się do niego zwrócą. Zobaczymy też najważniejsze i najciekawsze przykłady kolonialnej zabudowy, w tym, do dziś czynną stację kolejową Victoria Terminus, neogotycką fasadę Sądu Najwyższego oraz Uniwersytet. Nocleg w Mumbaju.

DZIEŃ 13: MUMBAJ - ELEFANTA

Rano dotrzemy spacerem pod słynne Wrota Indii, w sąsiedztwie których znajduje się inny symbol Bombaju, hotel Taj Mahal. Tam wsiądziemy na statek i popłyniemy na wyspę Elefanta, do hinduskich świątyń wykutych około VIII wieku w bazaltowej skale. Największą z nich, główną grotę zdobią kamienne wyobrażenia potężnego boga Śiwy w różnych manifestacjach, w tym urzekający posąg Trimurti - przedstawienie trzech aspektów boskiej energii. Po zwiedzaniu udamy się w powrotny rejs na Colabę. Popołudnie  i wieczór wolne. Można je spędzić według własnych upodobań - skorzystać z bogatej oferty kulturalnej południowej części miasta takiej jak kina, muzea, wystawy lub oddać się zakupowemu i knajpianemu szaleństwu.  Nocleg w Mumbaju.

DZIEŃ 14: MUMBAJ (LOTNISKO) – WARSZAWA

Poranny transfer na lotnisko. Przelot do Polski.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Shantaram” Gregory David Roberts

o Bombaju z lat 80., Leopold Cafe i wszystkim innym

„Bombaj/Mumbaj” Iwona Szelezińska

śladami Lina z Shantaram i wiele, wiele więcej

„Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy

absolutne cudo o życiu toczącym się przy rozlewiskach Kerali

„Ostatnie westchnienie Maura” Salman Rushdie

dzieło mistrza, akcja rozgrywa się w Cochin i dawnym Bombaju

„Ostatni Żydzi Kerali” Edna Fernandes

reportaż o znikaniu, portretujący społeczność żydowską z Cochin/Matancherry

„Bombaj. Maximum city” Suketu Mehta

megareportaż przedstawiający ciemną stronę megamiasta

NOCLEGI

Cherai – 4, barki na rozlewiskach Kerali – 1, Cochin – 1, Aurangabad – 3, Lonavla – 2, Mumbaj – 2

TERMINY

  • 08.02.2025 - 21.02.2025

CENA

7500 PLN + 1770 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 585 EUR

Cena zawiera:

  • Przelot liniami rejsowymi z przesiadką na trasie: Warszawa – Cochin oraz Mumbaj – Warszawa
  • Przelot wewnętrzny z Cochin do Aurangabadu z przesiadką (na lotach wewnętrznych limit bagażu wynosi 15 kg)
  • Noclegi w hotelach 3* i 4* oraz na barkach na rozlewiskach Kerali (łącznie 13 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
  • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji, z wyjątkiem:

– Cochin i Mumbaj, gdzie kolacja jest we własnym zakresie

– Na rejsie po rozlewiskach Kerali – pełne wyżywienie (lunch, kolacja i śniadanie)

  • Transport klimatyzowanym busem
  • Warsztaty jogi i medytacji prowadzone przez Anię Nutan Chomczyk
  • Opieka polskojęzycznego pilota
  • Obsługa lokalnych przewodników
  • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
  • Rejs po rozlewiskach Kerali
  • Trekking w Lonavli, rejs na wyspę Elefanta
  • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

Cena nie zawiera:

  • Wizy turystycznej do Indii (ok. 25 USD)
  • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 80 USD)
  • Wydatków własnych
  • Opłat za fotografowanie w obiektach (minimalny koszt)