INDUS

Za siódmą górą, za siódmą rzeką …. bije jego źródło. Swój początek ma na terenie Tybetu, a na jego brzegach powstała jedna ze starszych cywilizacji świata. Poznaj okolice górnego biegu Indusu, gdzie znajduje się mityczna kraina Ladakhu.
14 dni
poziom 4 skala 1-5
min. 10, max. 12

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Indii.

Dzień 2

Przylot do Delhi. Po formalnościach wizowo-paszportowych dalszy przelot do Śrinagaru w dolinie Kaszmiru. Śrinagar jest największym miastem Kaszmiru i letnią stolicą stanu Jammu i Kaszmir. Po dotarciu na miejsce niespieszne zakwaterowanie na słynnych łodziach mieszkalnych na jeziorze i zasłużony odpoczynek w rajskiej scenerii jednej z himalajskich ShangriLa, na straży której stoją ogromne masywy górskie. Kolacja i nocleg na łodzi. (wysokość 1585m n.p.m.)

Dzień 3

Po śniadaniu rejs po rozległym jeziorze Dal mniejszymi łodziami, zwanymi tu shikara, które pełnią funkcję swego rodzaju wodnych taksówek. Będzie to okazja do podglądania toczącego się na nim życia, codziennej krzątaniny odbywającej się na wodzie. Jezioro Dal jak i sąsiadujące z nim jezioro Nagin jest integralną częścią miasta, od dawna pieczołowicie zagospodarowywaną przez jego mieszkańców. Kolejno odwiedzimy mogolskie ogrody - Shalimar Bagh i Nishat Bagh, które powstały z miłości Wielkich Mogołów do sztuki zakładania ogrodów na wzór biblijnego raju oraz ich zachwytu nad tą zieloną, górską doliną. Towarzysząca ludziom od początku dziejów potrzeba odgrodzenia się od jałowego świata zewnętrznego i stworzenia enklawy spokoju i piękna, w tym miejscu szczególnie harmonizowała z warunkami przyrodniczymi. Na koniec, o ile dostęp do niej nie będzie ograniczony, pójdziemy na spacer do starej części miasta. Powrót na łódź na kolację i nocleg.

Dzień 4

Po wczesnym śniadaniu i wyokrętowaniu wyjazd w kierunku Himalajów Wysokich. Zanim dotrzemy na nocleg do Kargil, zatrzymamy się na dłuższy pobyt w Sonamarg, by odbyć mniej więcej czterogodzinny lekki trekking do lodowca Thajiwas. Dalej droga wiedzie przez przełęcz ZojiLa na wysokości 3528m n.p.m. - bramę między Kaszmirem a Ladakhiem, dwoma odmiennymi światami. Od tego momentu, nawet dla oka niewprawnego obserwatora, zmiana krajobrazu staje się oczywista. W miejsce różnorakich lasów, ogrodów i ukwieconych łąk zasilanych ożywczymi wodami górskich strumieni zaczyna wstępować wypiętrzony pod niebiosa, surowy krajobraz górskich szczytów. Szpiczaste dachy kaszmirskich meczetów stopniowo zastępują tybetańskie gompy, a dźwięk azanu przechodzi w kołatanie obracanych modlitewnych młynków i trzepotanie buddyjskich chorągiewek. Jeśli coś łączy te dwa światy, to chyba tylko ich częściowo nieziemski charakter. Kolacja i nocleg w hotelu w Kargil. (wysokość 2676m n.p.m.)

Dzień 5

Po śniadaniu ruszymy w dalszą drogę przez najwyższe góry świata. Po drodze zatrzymamy się w Mulbekh, by obejrzeć naskalny relief przedstawiający Buddę Przyszłości - Maitreję. Następnie przejazd przez dwie przełęcze: NamikaLa 3720m n.p.m. i FatuLa 4108m n.p.m. Nad wioską Lamayuru, którą kolejno odwiedzimy, góruje pierwszy na naszej trasie buddyjski klasztor. Według legendy został założony przez mistrza Naropę, żyjącego w tej surowej scenerii na przełomie X-XI wieku. Rozległy monaster rozpostarty na szczycie pionowej skały tworzy wraz z otaczającymi go górami urzekającą kompozycję. Stąd już niedaleko nad Indus - rzekę rzek, źródło starożytnych cywilizacji i bohaterkę niezliczonych legend. Przesuwając się dalej wzdłuż biegu Indusu dotrzemy do Alchi. Kolacja i nocleg w hotelu w Alchi/Ulley. (wysokość 3100m n.p.m.)

Dzień 6

Ten dzień zaczniemy od wizyty w miejscowym kompleksie klasztornym. Klasztor w Alchi jest uderzająco piękny nie tylko ze względu na swoje położenie nad Indusem czy walory architektoniczne, ale przede wszystkim przez zdobiące jego wnętrza dekoracje malarskie, które stanowią o jego wyjątkowości i bogactwie. Jest jednym ze starszych ladakhijskich monasterów, dawniej w jego murach znajdował się buddyjski uniwersytet. W dalszej części dnia skierujemy się do Leh – stolicy Ladakhu. Po drodze jeszcze odwiedzimy ukryty w skałach piękny klasztor Likir. Popołudnie wolne na indywidualne spacery, w ramach których poza zakupami na lehijskim bulwarze można będzie podziwiać dawny Pałac Królewski. Ten wybudowany w XVII w. pałac, jak forteca góruje nad resztą zabudowań miasta. Kolacja i nocleg w hotelu w Leh. (wysokość 3500 m n.p.m.)

Dzień 7

Po śniadaniu zwiedzanie okolicy. Ladakh był niegdyś niezależnym buddyjskim królestwem w Tybecie Zachodnim. Do dziś region ten jest ostoją buddyzmu i kultury tybetańskiej przejawiającej się chociażby w architekturze, sztuce, obyczajowości czy kulinariach. Miejscem, gdzie się to wyraźnie odczuwa jest buddyjska gompa. Dlatego dzisiejszy dzień poświecimy na zwiedzanie pobliskich monasterów – Thiksey i Hemis oraz skromnych pozostałości pałacu Shey. Kolacja i nocleg w Leh.

Dzień 8

Tego dnia po śniadaniu wyjedziemy z Leh do doliny Nubry, gdzie spędzimy dwie noce. Przed opuszczeniem miasta obejrzymy Shanti Stupę - to nowa świątynia wybudowana przez japońskiego mnicha, który stawiając podobne obiekty w różnych punktach świata szerzy ideę globalnego pokoju. Następnie udamy się na najwyższy punkt w ramach naszej podróży, na przełęcz KhardungLa, która znajduje się na wysokości 5359m n.p.m. Droga do doliny Nubry wiedzie szlakiem dawnych karawan kupieckich, wędrujących z drogocennymi towarami miedzy Leh a Kaszgarem. Współcześnie należy do najwyżej położonych jezdnych dróg na świecie. Kolacja i nocleg w Hunder. (wysokość 3048m n.p.m.)

Dzień 9

Dolina Nubry znajduje się pomiędzy himalajskim pasmem Ladakh, a górami Karakorum, pod granicą z Chinami. Ze względu na trudny do niej dostęp jest prawie bezludna, pierwotna i nietknięta zmianami cywilizacyjnymi. Pobyt w dolinie, jak w niewielu miejscach w dzisiejszym świecie, daje możliwość poczucia bliskiego kontaktu z naturą. Po śniadaniu przejazd na drugą stronę doliny. Tam, na górskiej pustyni pojedziemy na przejażdżkę dwugarbnymi wielbłądami, by poczuć się jak dawni wędrowcy na Jedwabnym Szlaku. Odwiedzimy klasztor Diskit – główną gompę doliny Nubry, której zabudowania piętrzą się na występach niemal pionowej skały. Wolniejsze popołudnie na spokojny spacer po okolicy i przy rzece Nubra. Kolacja i nocleg w hotelu w Sumur.

Dzień 10

Po śniadaniu spokojny powrót do Leh. Przejazd znaną nam już drogą przez przełęcz KhardungLa. Popołudnie wolne na spacery, zakupy i relaks. Okazja by chłonąć atmosferę tego miasta. Leh to największy i właściwie jedyny ośrodek miejski w regionie, ladakhijska “metropolia”, gdzie co prawda można już korzystać z dobrodziejstw nowoczesności, ale w kameralnym otoczeniu, na uboczu, z dala od głównego nurtu pędzącego świata. Kolacja i nocleg w hotelu w Leh.

Dzień 11

Wczesna pobudka, śniadanie i wyjazd nad jezioro Tso Moriri. To górskie jezioro - przy okazji tak tłumaczy się jego oryginalną nazwę - leży na wysokości 4522m n.p.m., co czyni go jednym z najwyżej położonych jezior w rejonie Himalajów. Widoki, jakie oferuje to miejsce potrafią porządnie zachwiać wyobraźnią człowieka. Droga wiedzie przez kilka ciekawych tradycyjnych wiosek regionu. Kolacja i nocleg w Tso Moriri Camp (jedyna możliwa opcja noclegowa w tym miejscu to kamping z namiotami, będzie to najskromniejszy, najchłodniejszy i najpiękniejszy nocleg na całej naszej trasie!).

Dzień 12

Poranek spędzimy nad jeziorem, korzystając z kolejnej okazji do spacerów w wyjątkowej scenerii mieniącego się kolorami polodowcowego jeziora. Po śniadaniu ruszymy w powrotną drogę do Leh, podążając inną niż dnia poprzedniego trasą. Pokonamy dwie kolejne przełęcze -  KongkaLa 4970m n.p.m. i TanglangLa 5328m n.p.m., pomiędzy którymi na rozległym płaskowyżu zatrzymamy się na krótki postój nad solnym jeziorem Tso Kar. Kolacja i nocleg w hotelu w Leh.

Dzień 13

Po śniadaniu wyjazd na lotnisko w Leh i wylot do Delhi. Zakwaterowanie w hotelu. Popołudnie poświęcimy na zakupy. Pojedziemy na lokalny bazar, gdzie będzie można zaopatrzyć się w indyjskie pamiątki, zjeść pyszną dosę lub jeszcze pyszniejszą malai koftę i pożegnać się z Indiami. Nocleg w hotelu w New Delhi.

Dzień 14

Wcześnie rano wyjazd na lotnisko w New Delhi i wylot do Polski. Przylot do Warszawy.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

“Śalimar klaun” Salman Rushdie

saga rodzinna rozgrywająca się w Dolinie Kaszmiru

"Gdy nie nadejdzie jutro" Paweł Skawiński

reportaż z Indii i Nepalu, autor dużo uwagi poświęca sytuacji w Kaszmirze

"Ministerstwo niezrównanego szczęścia" Arundhati Roy

mega powieść mega autorki!

NOCLEGI

Śrinagar – 2, Kargil – 1, Ulley/Alchi – 1, Leh – 4, Sumur - 2, Tso Moriri – 1, New Delhi – 1

TERMINY

  • 01.09.2024 - 14.09.2024

CENA

1750 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Delhi– Warszawa z przesiadką, ok. 3300 - 4500 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego 300 EUR

* termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

  • Dwa przeloty wewnętrzne: z Delhi do Śrinagaru i z Leh do Delhi (na lotach wewnętrznych limit bagażu wynosi 15 kg)
  • Noclegi w 3* hotelach oraz na drewnianych łodziach mieszkalnych na jeziorze w Śrinagarze i na kampingu przy jeziorze Tso Moriri (łącznie 12 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
  • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (z wyjątkiem hotelu w New Delhi)
  • Transport mini busem (do 12 osób)
  • Opieka polskojęzycznego pilota
  • Obsługa lokalnych przewodników
  • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
  • Butla z tlenem na całej trasie przejazdu
  • Przejażdżka wielbłądami po górskiej pustyni
  • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie zawiera:

  • Przelotu liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Delhi– Warszawa z przesiadką, ok. 3300 – 4500 PLN
  • Wizy turystycznej do Indii (ok. 25 USD) – w przypadku korzystania z pośrednictwa biura przy aplikowaniu o wizę, opłata serwisowa 180 PLN
  • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 100 USD)
  • Wydatków własnych
  • Opłat za fotografowanie w obiektach (minimalny koszt)