INDIE PŁD/JOGA & ROZLEWISKA

Podróż po Indiach Południowych - świątynnym Tamilnadu i zielonej Kerali - połączona z praktyką jogi! Wędrówka po herbacianych wzgórzach Ghatów Zachodnich i błogi wypoczynek przy słodkowodnych rozlewiskach Kerali. A na koniec, krótka, acz znacząca wizyta w tętniącym życiem Mumbaju! Idealne połączenie spotkań z kulturą, obcowania z niesamowitą przyrodą i odpoczynku w asanie, jak również poza matą. Sesje jogi poprowadzi Marta Klapetek.
14 dni
poziom 1
min. 10, max. 15

DZIEŃ 1: WARSZAWA

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Indii. Lot liniami rejsowymi na trasie Warszawa - Chennai z przesiadką.

DZIEŃ 2: CHENNAI - MAHABALIPURAM

Po wylądowaniu w Indiach, w Chennai, około dwuodzinny transfer do Mahabalipuram. Zakwaterowanie w hotelu we wczesnych godzinach popołudniowych. W dawnych czasach Mahabalipuram było ważnym portowym miastem u wybrzeży Zatoki Bengalskiej, wybudowanym z rozmachem przez władców z dynastii Pallawa w VII w., dziś jest to niewielkie miasteczko rybackie, spokojna przestrzeń nad oceanem z wyraźnym historycznym rysem i turystyczną atmosferą. Popołudnie przeznaczymy na wypoczynek po podróży i pierwsze spacery. Wieczorna sesja jogi. Kolacja i nocleg w hotelu, Mahabalipuram.

DZIEŃ 3: MAHABALIPURAM - PONDICHERRY

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu spacer po Mahabalipuram połączony ze zwiedzaniem, w ramach którego zobaczymy skalne świątynie oraz wielofiguralny relief przedstawiający zejście Gangi na ziemię. Udamy się pod Nabrzeżną Świątynię oraz monolityczne wykute w skale świątynie Pandawów znane pod nazwą Pięć Wozów. Cały kompleks zabytków Mahabalipuram objęty jest patronatem UNESCO. Przejazd do Pondicherry (2-2,5h). Po drodze odwiedzimy Auroville, czyli Miasto Jutrzenki, wybudowane w oparciu o kształt galaktyki międzynarodowe centrum przyjaźni, gdzie ludzie dobrej woli, w oderwaniu od zgiełku i chaosu świata, mogą w spokoju wsłuchiwać się w podszepty duszy. W jego centrum znajduje się Matrimandir – ośrodek osobistego rozwoju i medytacji. Kolacja i nocleg w hotelu, Pondicherry.

DZIEŃ 4: PONDICHERRY - THANJAVUR

Po śniadaniu zwiedzanie Pondicherry – dawnej kolonii francuskiej – miasta, w którym nadal czuć atmosferę kolonialnego splendoru. Rankiem udamy się na niezwykle barwny lokalny bazar pełen soczystych owoców, świeżych warzyw i wonnych kwiatów. Zobaczymy aśram nieżyjącego już bengalskiego filozofa i poety Śri Aurobidno, świątynię Vinaya Manakula dedykowaną słoniogłowemu bogu Ganeśi. Pospacerujemy po nabrzeżnej części miasta pełnej kolonialnej zabudowy, aż dotrzemy do promenady Pondy. Kolejno przejazd do miasta Thanjavur (4,5h). Pojedziemy przez żyzne tereny delty rzeki Kaweri, gdzie zobaczymy rozległe zalane zielenią pola ryżowe. Kolacja i nocleg w hotelu, Thanjavur.

DZIEŃ 5: THANJAVUR - MADURAI

Po śniadaniu zwiedzanie Thanjavur. Nad miastem góruje XI-wieczna świątynia Brihadeśwara - ten monumentalny obiekt sakralny jest niepodważalnym symbolem wielkości władców Ćola, jest kamiennym zwierciadłem czasów, geometryczną kroniką dziejów. Główna świątynia o wyraźnie piramidalnym kształcie stoi na rozległym dziedzińcu otoczona wieloma mniejszymi, ale również bogato zdobionymi kaplicami, razem tworzą bezpieczną przestrzeń dla bóstw. W głównym sanktuarium znajduje się czterometrowy lingam, symbol falliczny boga Śiwy, jego twórczej mocy i życiodajnej energii. Następnie przejazd do Madurai (3,5h). Po dotarciu do Madurai skierujemy się pod najważniejszy obiekt miasta, który stanowi samo jego serce, czyli do tętniącej życiem świątyni Śri Meenakshi. Ta drawidyjska kolorowa świątynia jest miejscem kultu rybiookiej boginki Meenakshi oraz jej męża Śiwy, ich domem, ich miłosnym gniazdkiem, gdzie wierni modląc się radują się z ich zespolenia, bo tu czci się fakt pojednania energii męskiej z żeńską. W tym labiryncie świętych korytarzy przechodzić będziemy pod kolejne sanktuaria, zatopione w mroku, oddzielone od sfery profanum miejsca boskiej realizacji. Kolacja i nocleg w hotelu, Madurai.

DZIEŃ 6: MADURAI - MUNNAR

Po śniadaniu przejazd do górskiej miejscowości Munnar (4,5-5h). Pożegnamy stan Tamilnadu i wjedziemy na teren zielonej Kerali. Munnar znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. na terenie najpotężniejszego pasma górskiego Indii Południowych – Ghatów Zachodnich, które ciągną się na długości 1800 km wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Indyjskiego. Ten bujny krajobraz pełen rzek, lasów podzwrotnikowych i łąk, jest również pięknie zagospodarowany przez człowieka, gdyż tutaj znajdują się plantacje przypraw, kauczuku i herbaty. Po południu odwiedzimy plantację przypraw. A wieczorem udamy się na przedstawienie starożytnej keralskiej sztuki walki Kalaripayattu. Kolacja i nocleg w hotelu, Munnar.

DZIEŃ 7: MUNNAR

Dzisiejszy dzień przeznaczymy na pieszą górską wędrówkę. Po śniadaniu wybierzemy się na kilkugodzinny spokojny trekking. Trasa poprowadzi nas przez łagodne pokryte zielenią stoki, ciągnące się po horyzont plantacje herbaty i otwarte tereny Kardamonowych Wzgórz. Piękne góry, herbaciane krzewy, majaczący w oddali kształt Anai Mudi (2695 m n.p.m., najwyższy szczyt Ghatów Zachodnich), te wszystkie elementy składają się na niecodzienną wędrówkę i możliwość doświadczenia Indii z zupełnie innej niż stricte turystyczna perspektywy. Wieczorna sesja jogi. Kolacja i nocleg w hotelu, Munnar.

DZIEŃ 8: MUNNAR - ROZLEWISKA KERALI

Po śniadaniu przejazd na zachodnie wybrzeże (4,5-5h), gdzie w ośrodku na jednej z licznych wysepek rozlewisk spędzimy kilka kolejnych błogich dni. Słodkowodne rozlewiska Kerali to zamknięty między morskim brzegiem, a łagodnymi stokami Ghatów Zachodnich malowniczy obszar licznych kanałów i jezior. Niewątpliwie stanowią jeden z bardziej charakterystycznych elementów Kerali, tym samym są jej największą atrakcją. Nocleg przy rozlewiskach to czysta rozkosz i relaks w najwyższej formie. Przebywanie w tym specyficznym, jakże odmiennym miejscu daje możliwość chwilowego oderwania się od bieżącego nurtu świata, oddania się kontemplacji wiatru, słońca i urody rozlewisk oraz obserwacji życia ludzi w wioseczkach nad kanałami. Wieczorna sesja jogi. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9-10: ROZLEWISKA KERALI

Poranna sesja jogi. Dzień wolny na odpoczynek, jak również na wspaniałe doznania, jakich dostarczają masaże ajurwedyjskie (płatne we własnym zakresie). Kerala jest ojczyzną Ajurwedy, czyli tradycyjnej medycyny Indii, która jednocześnie uważana jest za najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny. Ważnym jej elementem jest masowanie ciała ciepłymi olejami dające nie tylko głębokie odprężenie na poziomie fizycznym i psychicznym, ale mające też funkcję oczyszczającą. Śniadanie i kolacja w hotelu.

DZIEŃ 11: ROZLEWISKA KERALI - COCHIN

Poranna sesja jogi. Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Cochin (1h). Historia miasta wiąże się z postacią i podróżami Vasco da Gamy, który dotarł do zachodnich wybrzeży Indii w 1498 roku. To ważny portowy ośrodek, w którym do dzisiaj odbywa się handel przyprawami, a dawniej kupcy z dalekich zachodnich krain przybywali tutaj drogą morską w poszukiwaniu drogocennego pieprzu, muszkatu i wonnych korzeni. Zobaczymy promenadę Cochin z chińskimi sieciami, odwiedzimy Kościół św. Franciszka, w którym do grobu został złożony Vasco da Gama. Udamy się do żydowskiej części miasta – Matancherry. Zwiedzimy synagogę z XVI w., pospacerujemy po starych uliczkach pełnych sklepów z antykami, gdzie dawniej znajdował się najważniejszy na Wybrzeżu Malabarskim dom aukcyjny czarnego pieprzu. Zobaczymy również kameralny pałac lokalnych władców, Pałac Matancherry, wybudowany w darze przez Portugalczyków. Kolacja we własny zakresie na mieście w jednej z licznych klimatycznych lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu, Cochin.

DZIEŃ 12: COCHIN - MUMBAJ

Transfer na lotnisko w Cochin i przelot do Mumbaju. Gdy dotrzemy do tej wielkiej metropolii, centrum indyjskiej kultury i biznesu, udamy się na zwiedzanie najważniejszych obiektów miasta. Odwiedzimy ulokowany na wodzie, omiatany morskimi falami, grobowiec muzułmańskiego mistyka Haji Alego. Kolejno zobaczymy najciekawsze kolonialne budynki Mumbaju: pełen kolorów i zapachów Crawfort Market, do dziś czynną stację dworca Chhatrapati Shivaji Terminus (dawniej Victoria Terminus), neogotycką fasadę Sądu Najwyższego oraz Uniwersytet. W końcu dotrzemy do Colaby, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu, Mumbaj/Colaba.

DZIEŃ 13: MUMBAJ

Po śniadaniu udamy się w rejs na wyspę Elephanta, gdzie znajduje się powstały w VIII-IX w. obiekt sakralny, związany głównie z kultem Śiwy. To kompleks siedmiu wykutych w skale świątyń, które ze względu na figle historii w większości nie zostały ukończone. W zasadzie tylko jedną, największą, wyróżnia dekoracją rzeźbiarska, za to niezwykle bogata. Po zwiedzaniu ponownie wsiądziemy na statek i z wiatrem we włosach, odprowadzani przez kordon mew, wrócimy do miasta, megamiasta, miasta-wyspy. W miarę zbliżania się do Mumbaju coraz lepiej widać jego piękne nabrzeże. Popołudnie wolne na ostatnie zakupy i spacery po Colabie, w tym wędrówki śladami Lina z powieści Shantaram oraz spotkania z bohaterami reportażu Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta. Czas na kawkę lub przekąskę w Leopold Cafe, kultowej knajpce sportretowanej w obu wymienionych książkach opowiadających o dawnym Bombaju, a Mumbaju dzisiaj. Kolacja we własnym zakresie. Pokoje hotelowe dostępne do czasu wyjazdu na lotnisko.

DZIEŃ 14: MUMBAJ - WARSZAWA

Nocny transfer na lotnisko. Przelot liniami rejsowymi na trasie Mumbaj - Warszawa z przesiadką.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta” Iwona Szelezińska

świeżutki reportaż o dawnym Bombaju i Mumbaju dzisiaj, inspirowany wątkami z „Shantaram”

„Shantaram” Gregory David Roberts

o Bombaju z lat 80., o Leopold Cafe i wszystkim innym

„Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy

absolutne cudo o życiu toczącym się przy rozlewiskach Kerali

„Ostatnie westchnienie Maura” Salman Rushdie

dzieło mistrza, o Cochin i dawnym Bombaju

„Ostatni Żydzi Kerali” Edna Fernandes

reportaż o znikaniu, portretujący społeczność żydowską z Cochin/Matancherry

„Bombaj. Maximum city” Suketu Mehta

megareportaż przedstawiający ciemną stronę megamiasta

„Auroville. Miasto z marzeń” Katarzyna Boni

czy miasto marzeń może funkcjonować naprawdę?

NOCLEGI

Mahabalipuram – 1, Pondicherry – 1, Thanjavur – 1, Madurai – 1, Munnar – 2, rozlewiska Kerali – 3, Cochin – 1, Mumbaj – 2

TERMINY

 • 01.02.2025 - 14.02.2025

CENA

7970 PLN + 1550 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 395 EUR

Cena zawiera:

 • Przelot liniami rejsowymi z przesiadką na trasie: Warszawa – Chennai oraz Mumbaj – Warszawa
 • Przelot wewnętrzny Cochin – Mumbaj (na lotach wewnętrznych limit bagażu wynosi 20 kg)
 • Noclegi w 3 i 4* hotelach (łącznie 12 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie
 • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji, z wyjątkiem Cochin i Mumbaj, gdzie kolacja jest we własnym zakresie
 • Transport klimatyzowanym busem
 • Sesje jogi prowadzone przez Martę Klapetek (w wymienionych miejscach na trasie zwiedzania oraz w ośrodku przy rozlewiskach
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Obsługa lokalnych przewodników
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Trekking w Munnar
 • Wstęp na pokaz sztuki walki Kalaripayattu (Munnar), zwiedzanie plantacji przypraw
 • Rejs na wyspę Elephanta
 • Około godzinna wycieczka po kanałach rozlewisk Kerali
 • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

 • Wizy turystycznej do Indii (ok. 25 USD)
 • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 100 USD)
 • Wydatków własnych
 • Opłat za fotografowanie w obiektach (minimalny koszt)