Dzień 1: Warszawa - Erywań
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i bezpośredni przelot do Erywania, stolicy Armenii. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2: Erywań
Po późniejszym śniadaniu zwiedzanie miasta, w ramach którego najpierw odwiedzimy Park Zwycięstwa z pomnikiem Matki Armenii i widokiem na Erywań, a następnie udamy się do wyjątkowego muzeum, skarbnicy kulturowej tradycji Ormian i ich narodowej dumy, Instytutu Starych Rękopisów Matenadaran. Stamtąd podejdziemy do Kaskady, która jest artystyczno-rozrywkowym kompleksem architektonicznym stolicy, gdzie liczne restauracje i kawiarnie sąsiadują z galeriami sztuki i okazałymi rzeźbami znanych artystów. Po południu czeka nas spacer w kierunku Opery i dalej Aleją Północną do reprezentacyjnego, rządowego centrum stolicy kraju, placu Republiki, skąd już niedaleko na Wernisaż – słynny targ pamiątek, rękodzieła i staroci. Wieczorem uroczysta kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Erywaniu.
Dzień 3: Erywań - Chor Virap - Eczmiadzyn - Erywań
Tego dnia najpierw przejedziemy do klasztoru Chor Wirap, związanego z postacią głównego krzewiciela wiary chrześcijańskiej w Armenii św. Grzegorza Oświeciciela. Monaster znajduje się w niewielkim oddaleniu od majestatycznego Araratu, świętej góry Ormian, najważniejszego symbolu ich tożsamości narodowej i religijnej, ormiańskiego axis mundi. Następnie udamy się do Eczmiadzynu, by odwiedzić najstarsze i najważniejsze sanktuarium Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, siedzibę jego głównego zwierzchnika. Lunch w postaci lokalnych specjałów, a po powrocie do Erywania wizyta w Cicernakaberd, „Twierdzy Jaskółki”, pomnika poświęconego ofiarom rzezi Ormian w 1915 roku. Na koniec dnia zwiedzimy fabrykę koniaku „Ararat” oraz weźmiemy udział w degustacji tego zacnego i rozsławionego trunku. Nocleg w Erywaniu.
Dzień 4: Erywań - Geghard - Garni - Sevan - Dilidżan
Rano opuszczamy Erywań, by wyruszyć w dalszą trasę, w głąb armeńskiej prowincji. Naszym pierwszym celem będzie ukryty wśród skał i częściowo w nich wykuty, wpisany na listę UNESCO kompleks klasztorny Geghard. Oprócz pięknego położenia słynie on z faktu, że tutaj przechowywano niegdyś cenną relikwię, grot włóczni, którą przebito bok Chrystusa. W Garni tymczasem, niedaleko monasteru, obejrzymy ruiny starożytnej królewskiej rezydencji, w tym antyczną świątynię poświęconą solarnemu bóstwu Mitrze. Po południu przejedziemy nad jezioro Sewan, a dokładnie na półwysep u jego północno-zachodniego brzegu do klasztoru Sewanawank, skąd najlepiej oglądać lazur "armeńskiego morza” oraz pierścień otaczających go gór. Kolacja i nocleg w Dilidżan.
DZIEŃ 5: Dilidżan - Bavra - Vardzia - Achalciche
W odróżnieniu od reszty kraju region Dilidżan odznacza się łagodniejszym klimatem i obfituje w zdecydowanie bujniejszą szatę roślinną, przez co nazywa się go „armeńska Szwajcarią”. Samo miasto rozwijało się jako miejscowość uzdrowiskowa, przejawia się to w jego architekturze, której przyjrzymy się bliżej na jednej z odrestaurowanych tam uliczek. Po krótkim spacerze i odetchnięciu świeżym powietrzem ruszymy w nieco dłuższą trasę do granicy z Gruzją, do miejscowości Bavra. Po odprawie bagażowo-paszportowej przejedziemy do Wardzi, skalnego miasta usytuowanego na brzegu rzeki Kury. Cały ten imponujący kompleks wydrążony w górze Eruszeti powstawał w średniowieczu, w okresie największego rozkwitu państwa, co może tłumaczyć rozmach, z jakim go zbudowano. Ukryty pierwotnie za kamienną powłoką odsłonił swe wnętrze po osunięciu się skały w czasie trzęsienia ziemi w końcu XIII wieku, pokazując prawdziwy labirynt, 13 kondygnacji ciągu rozlicznych pomieszczeń, korytarzy i tuneli. Przejazd do Achalciche na kolację i nocleg.
DZIEŃ 6: Achalciche - Bordżomi - Batumi
Po śniadaniu podejdziemy do górującej nad miastem twierdzy Rabati. Chociaż obecnie zdecydowana większość zabudowań jest współczesną rekonstrukcją, swoimi początkami cytadela sięga IX wieku, a jej centralnym obiektem jest meczet z czasów osmańskiego panowania w regionie. Po odwiedzeniu głównych dziedzińców kompleksu przejedziemy do Bordżomi, słynnego uzdrowiska, którego wody mineralne - cudowne remedium na wiele chorób, a współcześnie także jeden z bardziej rozpoznawalnych gruzińskich produktów eksportowych - oraz walory przyrodnicze zaczęto wykorzystywać na większą skalę w czasach panowania carskiej Rosji. Spacer po parku zdrojowym i możliwość zaczerpnięcia dobroczynnej wody wprost z historycznego źródła Jekateriny. Po południu nieco dłuższy przejazd do Batumi. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 7: Batumi
Batumi jest położone nad ciepłymi wodami Morza Czarnego. Na jego współczesnych losach zaważył rozwój przemysłu naftowego. Kiedy w końcu XIX wieku doprowadzono tu ropę z Baku, do miasta zjechali się liczni zagraniczni bankierzy i inwestorzy, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju i przekształciło w jeden z ośrodków naftowych. Namacalnym śladem tego złotego wieku jest secesyjna zabudowa jego starej, centralnej części, tworząca osobliwy miszmasz z powstałymi niedawno nowoczesnymi budowlami o fantazyjnych kształtach, mieszczącymi głównie hotele, kasyna, restauracje. Dzisiejsze Batumi to najpopularniejszy kurort nadmorski Gruzji z ofertą wypoczynkową i rozrywkową. Dzień wolny, można wykorzystać na spacery, wizytę w muzeum, kąpiele w morzu, leniwy obiad na mieście. Kolacja i nocleg w Batumi.
DZIEŃ 8: Batumi - Gelati - Kutaisi
Po śniadaniu wizyta w Ogrodzie Botanicznym położonym na obrzeżach miasta, na urwistym brzegu morza nazywanym Zielonym Przylądkiem, w którym można znaleźć gatunki roślin niemal ze wszystkich stref klimatycznych świata. Następnie przejazd do Kutaisi, głównego miasta prowincji Imeretia i legendarnej stolicy starożytnego królestwa Kolchidy rozsławionej przez starożytnych Greków mitem o złotym runie. Po południu zajrzymy na lokalny bazar, pełen lokalnych przypraw i przeróżnych specjałów gruzińskiego stołu. Na zakończenie dnia udamy się do pobliskiego, średniowiecznego klasztoru Gelati, związanego z osobą wielkiego władcy gruzińskiego Dawida Budowniczego. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu powstał tu kompleks monastyczny wraz z akademią będący nie tylko ośrodkiem religijnym, ale także centrum kulturalno-naukowym ówczesnej Gruzji. Kolacja i nocleg w Kutaisi.
DZIEŃ 9: Kutaisi - Gori -Ananuri - Stepancminda
Rano przejazd do Gori, rodzinnego miasta Stalina (płatne dodatkowo, ok. 5 EUR/os). Opcjonalnie, dla chętnych, krótkie zwiedzanie muzeum komunistycznego dyktatora. Następnie ruszymy w trasę słynną Gruzińską Drogą Wojskową, owianym setką legend historycznym traktem, służącym na przestrzeni dziejów dziesiątkom kupieckich karawan, zastępom żołnierzy i bandytów, przedzierających się przez potężne góry Kaukazu Wysokiego. Po drodze zwiedzanie twierdzy Ananuri położonej nad turkusowymi wodami Jeziora Żynwalskiego oraz postoje na punktach widokowych. Kolacja i nocleg w Stepancmindzie.
DZIEŃ 10: Stepancminda - Gergeti - Mccheta - Tbilisi
W tym dniu od rana towarzyszyć nam będzie klimat wysokogórski. Po śniadaniu wjedziemy jeepami na wzgórze Gergeti. Przy dobrej widoczności z tego miejsca można spojrzeć z bliska na lodowego olbrzyma Kaukazu, górę Kazbek. Zwiedzanie pięknie wkomponowanego w krajobraz górski monasteru św. Trójcy Cminda Sameba i zjazd lub zejście do miasteczka, by jeszcze z dołu, z jednej z lokalnych kafejek poprzyglądać się urzekającemu górskiemu otoczeniu. Kolejno udamy się w podróż do Mcchety, gdzie zwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, jedną ze znamienitszych świątyń prawosławnych w Gruzji, przez długie wieki jej najważniejsze centrum kultu religijnego, miejsce koronowania i spoczynku wielu gruzińskich władców. Wraz z pobliskim, usytuowanym wysoko na stromym wzgórzu, kościołem Krzyża Świętego Dżwari, stanowi ona klasyczny model obrazujący charakter rodzimej architektury. Kolacja i nocleg w Tbilisi.
DZIEŃ 11: Tbilisi - Bodbe - Signagi - Tbilisi
Po śniadaniu wyjazd do Kachetii, krainy winem płynącej. Tego dnia najpierw odwiedzimy klasztor Bodbe, z grobem patronki Gruzji św. Nino, a następnie przejedziemy do Signagi, by pospacerować po słynnych murach miejskich i cieszyć oczy pięknymi widokami doliny rzeki Alazani, prawdziwej dobrodziejki wschodnich rejonów kraju. Po południu lunch w klimacie gruzińskiej uczty i wizyta w jednej z licznych kachetyjskich winiarni połączona z degustacją wina. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.
DZIEŃ 12: Tbilisi
Ten dzień cały spędzimy w Tbilisi. W ramach programu zwiedzimy katedrę św. Trójcy Cminda Sameba oraz przespacerujemy się po dzielnicy Kala, historycznym centrum miasta z tradycyjną zabudową tarasowo spiętrzonych domów. W jej obrębie znajdują się ważniejsze zabytki sakralne, takie jak kościół Metechi, Wielka Synagoga, katedra Sioni, bazylika Anczischati, a w bliskim sąsiedztwie, w dzielnicy Abanotoubani znajdziemy słynne, o wyraźnie orientalnym charakterze, łaźnie miejskie. Dodatkowo przejedziemy najbardziej reprezentacyjną ulicą stolicy, Aleją Rustawelego, by obejrzeć rząd monumentalnych willi i pałaców powstałych na przełomie XIX i XX wieku, w czasach kiedy za panowania carskiej Rosji pełniła ona rolę centrum politycznego i kulturalnego całego Kaukazu. Popołudnie wolne do własnej dyspozycji, możliwość skorzystania z łaźni siarkowych (płatne dodatkowo, ok. 10 EUR/os). Pożegnalna kolacja i nocleg w Tbilisi.
DZIEŃ 13: Tbilisi - Warszawa
Wykwaterowanie z hotelu wcześnie przed świtem i przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.
Zalecane lektury przed wyjazdem:
„Toast za przodków” Wojciech Górecki
pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się na Kaukaz Południowy
„Armenia. Karawany śmierci” Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki
reportaże, wnikliwy portret współczesnej Armenii
„Bękart ze Stambułu” Elif Safak
fabuła, splątane losy dwóch rodów, konflikt turecko-ormiański
„Ósme życie. Dla Brilki” Nino Haratischwili
pochłaniająca bez reszty historia gruzińskiego rodu Jaszich
„Ali i Nino” Kurban Said
słynny kaukaski romans
CENA
1330 EUR
(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)
Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Erywań i Tbilisi – Warszawa, ok. 1500-2500 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 280 EUR
* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *
Cena zawiera:
- Noclegi w 3* hotelach (w Erywaniu i Tbilisi w centrum miasta!!)
- Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (ewentualnie lunch zamiast kolacji)
- Transport klimatyzowanym busem
- Jeepy na wjazd na wzgórze Gergeti
- Opieka polskojęzycznego pilota
- Obsługa lokalnych przewodników
- Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
- Zwiedzanie wytwórni koniaku Ararat wraz degustacją
- Degustacja wina w winiarni w Kachetii
- Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
- Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera:
- Bezpośredniego przelotu liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Erywań i Tbilisi – Warszawa (ok. 1500-2500 PLN)
- Ewentualnej opłaty za muzeum Stalina (ok. 5 EUR)
- Ewentualnej opłaty za łaźnię (ok. 10 EUR)
- Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 60 EUR)
- Wydatków własnych