DZIEŃ 1: WARSZAWA - CASABLANCA - RABAT
Zbiorka na lotnisku w Warszawie i przelot do Casablanki z przesiadką we Frankfurcie.
DZIEŃ 2: RABAT - ASILA
Po przylocie przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Po śniadaniu ruszymy na zwiedzanie Rabatu. W odróżnieniu od kosmopolitycznej Casablanki, stolica Maroka jest nieco sennym miastem administracji państwowej z kilkoma znaczącymi historycznymi punktami na swojej mapie. Jednym z nich jest wiekowa forteca położona u ujścia do oceanu rzeki Bu Rakrak, Kazba Al Udaja. Niedaleko znajduje się Wieża Hassana, niekwestionowany symbol miasta z końca XII wieku, nieukończony minaret zaprojektowanego z rozmachem meczetu o tej samej nazwie. W zamyśle fundatora Jakuba Al-Mansoura budowla miała przyćmić swoimi rozmiarami wszystkie pozostałe świątynia w zachodnim świecie islamu. Tuż obok znajdziemy zupełnie już współczesny obiekt, jakim jest mauzoleum Mohameda V. Po południu przejedziemy do położonego również nad Oceanem Atlantyckim uroczego, popularnego wśród Marokańczyków miejsca letnich wypadów, miasteczka Asila. Na miejscu spacery uliczkami mediny i zachód słońca na plaży. Kolacja i nocleg w Asila.
DZIEŃ 3: ASILA - TANGER - SZAFSZAWAN
Tego dnia rano przejedziemy na Przylądek Spartel, u wejścia do cieśniny Gibraltarskiej i dalej do portowego miasta na południowym brzegu cieśniny, Tangeru. Podczas wizyty w Muzeum Poselstwa Stanów Zjednoczonych poznamy historię stosunków dyplomatycznych i kulturalnych tego państwa z Królestwem Maroka. Przemierzając natomiast ulice starej części miasta, odwiedzimy grobowiec pochodzącego z Tangeru Muhammada Ibn Battuty, niestrudzonego, XIV-wiecznego uczonego w prawie podróżnika, który w drodze, bądź pozostając na dłuższej w niektórych odległych względem ojczyzny rejonach świata jak Indie czy Chiny, najczęściej w charakterze sędziego na dworach lokalnych władców, spędził prawie 30 lat swojego życia. Przemierzył w sumie około 120 tysięcy kilometrów i odwiedził ponad 40 różnych krajów. Czas wolny na lunch lub spacer po medinie. Po południu przejazd przez góry Riffu do miasteczka Szafszawan. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 4: SZAFSZAWAN - AKCHOUR - SZAFSZAWAN
Niektórzy uważają je za najładniejsze miejsce w Maroku. Wszechobecny błękit i atrakcyjne położenie na górskim zboczu Szafszawanu przyciągają niespiesznych podróżnych i poszukiwaczy niezwyczajnych kadrów. Nieco na uboczu, tajemnicze, niemal od początku swojego istnienia stanowiło schronienie dla wypędzonych z Iberii muzułmanów i żydów, przez co w rewanżu do 1920 roku, do czasu włączenia miasta do hiszpańskiej części Maroka, obowiązywał tu zakaz wjazdu chrześcijanom pod karą śmierci. Po porannym zwiedzaniu kazby i spacerze uliczkami mediny wybierzemy się na krótką wycieczkę do pobliskich wodospadów Akchour, w ramach której odbędziemy górski spacer oraz, dla chętnych, wykąpiemy się w orzeźwiającej górskiej wodzie. Kolacja i nocleg w Szafszawan.
DZIEŃ 5: SZAFSZAWAN - VOLUBILIS - MOULAY IDRIS - FEZ
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Volubilis, antycznego miasta położonego na skraju rozległego płaskowyżu. Widoczne z oddali ruiny wyznaczają limes Imperium Rzymskiego na jego zachodnich rubieżach. Po aneksji Północnej Mauretanii przez cesarza Klaudiusza w 45 r n.e. rozpoczyna się tu ponad 200-letnie rzymskie panowanie, a Volubilis staje się stolicą rzymskiej prowincji. To z tego okresu pochodzi większość zachowanych do dzisiaj starożytnych obiektów, w tym liczne, eleganckie mozaiki podłogowe, będące ozdobą domów rzymskich patrycjuszy. Popołudnie spędzimy w najważniejszym miejscu pielgrzymkowym dla Maroka, Moulay Idris. Miasteczko jest związane z osobą potomka proroka Muhammada, który uciekając przed prześladowaniami z Bagdadu, znajduje schronienie w Walili (dawne Volubilis). Z czasem zyskuje wielu zwolenników, co pozwala mu stworzyć własne królestwo i założyć pierwszą dynastię arabsko-muzułmańską w Maroku. Wokół jego grobu ulokowanego na wzgórzu Zerhoun, rozwinęła się współczesna osada nazwana jego imieniem. Przejazd do Fez na nocleg.
DZIEŃ 6: FEZ
Tego dnia od rana będziemy poznawać zakamarki najstarszej imperialnej stolicy Maroka i najbardziej spójnego z zasadami średniowiecznej architektury arabskiej miasta. Ruszymy plątaniną wąskich uliczek mediny, które są równie zawiłe, jak jego historyczno-kulturowe niuanse. Od IX w. Fez stanowił jeden z głównych ośrodków władzy, a jego mieszkańcy, w tym uciekinierzy z Kordoby i Kairuanu, skutecznie i konsekwentnie rozwijali kulturę miejską. I chociaż status stolicy tracił często na rzecz Marrakeszu lub Meknes, był niekwestionowanym centrum religijnym i naukowym. Współcześnie pomimo powstania nowoczesnych dzielnic z czasów francuskiej ekspansji, to rozległa medina jest miejscem, gdzie koncentruje się życie miasta, bije jego serce. W ramach spaceru zwiedzimy medresę Bou Inania, medresę Attarin, meczet Kairuan i garbarnie Chouwara. Tymczasem wieczorem będziemy uczestniczyć w koncertach w ramach Fez Festiwal of World Sacred Music. Nocleg w Fezie.
DZIEŃ 7: FEZ
Od wielu lat, na kilka dni w czerwcu, Fez zamienia się w muzyczną przestrzeń festiwalową, w której spotykają się artyści z całego świata. Całe wydarzenie jest inspirowane ideą kulturowego dialogu. W niezwykłej atmosferze miasta, na zaaranżowanych z rozmachem scenach - w zabytkowych riadach, na placu przed wielka bramą mediny - rozbrzmiewają kojące dźwięki instrumentalnej muzyki sufickiej, transowe rytmy gnawa o afrykańskich korzeniach, flamenco, pieśni qawalli. Nie brakuje też występów muzyków światowej sławy, dotychczas festiwal miał szansę gościć między innymi Joan Baez, Raviego Shankara, Paco de Lucie czy Bjőrk. Dzień na indywidualne odkrywanie Fezu. W tym czasie można też skorzystać z dostępnych na miejscu warsztatów rękodzielniczych (gotowania, ceramiki, etc.), bądź wybrać się do hammamu. Wieczorem koncerty w ramach festiwalu. Nocleg w Fezie.
DZIEŃ 8: FEZ - MEKNES - CASABLANCA
Rano wykwaterowanie i przejazd do Meknes. Krótki spacer po zabytkowej części miasta, w okolicy głównej bramy Bab Mansour i kolejno przejazd do Casablanki. Po przerwie lunchowej w pobliżu mariny, odwiedzimy monumentalny, położony tuż nad wodami oceanu meczet Hassana. Na koniec zobaczymy administracyjne centrum kolonii francuskich w Afryce, czyli Plac Muhammada V. Na koniec, w ramach pożegnalnej kolacji, zawitamy w eleganckich progach Rick’s Cafe, którego kolonialne wnętrze odzwierciedla klimat i wystrój głównego miejsca akcji kultowego filmu Casablanca z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman. Krótki odpoczynek w hotelu i transfer na lotnisko.
DZIEŃ 9: CASABLANCA - WARSZAWA
Przylot do Warszawy.
Zalecane lektury przed wyjazdem:
„Dom pająka” Paul Bowles
„Wszystkie ziarna piasku” Bartosz Sabela
„Uwięziona” Ufkir Malika, Michèle Fitoussi
CENA
1290 EUR
(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)
Dopłata do pokoju 1-osobowego: 165 EUR
Cena pakietu nie obejmuje przelotu na trasie Warszawa – Casablanca – Warszawa (orientacyjna cena biletu 1500 – 2000 PLN)
Cena zawiera:
-
-
-
- Noclegi w 3*/4* hotelach oraz riad w Fezie i Szafszawan
- Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji, w Fezie tylko śniadania
- Transport klimatyzowanym busem
- Opieka polskojęzycznego pilota
- Obsługa lokalnych przewodników
- Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
- Bilety na koncerty w ramach Fez Festival of World Sacred Music
- Lekki trek do wodospadów Akchour
- Pożegnalna kolacja w Rick’s Cafe w Casablance
- Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
- Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera:
- Przelotu liniami rejsowymi z przesiadką na trasie Warszawa – Casablanka – Warszawa (ok. 1500 -2000 PLN)
- Ewentualnej opłaty za hammam (ok. 30 EUR) i warsztaty rękodzielnicze (ok. 60 EUR)
- Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 50 EUR)
- Wydatków własnych
-
-