CHACHA

Gruzja szczyci się ogromnym bogactwem odmian winorośli oraz unikalną, stosowaną od prawieków metodą produkcji wina. W tradycyjny sposób powstaje tu intensywnie czerwone saperavi, zielonkawe mtsvane czy kisi, a jako efekt uboczny całego procesu - chacha!
8 dni
poziom 1 skala 1-5
min. 10, max. 16

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Gruzji. Przylot do Tbilisi i transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2

Po późniejszym śniadaniu ruszymy na zwiedzanie miasta. Tbilisi ma ciekawe położenie nad brzegami rzeki Kury i niezwykle burzliwą historię naznaczoną dziesiątkami łupieżczych najazdów. Na początku XIX wieku, wraz z zajęciem Kaukazu przez carską Rosję, miasto stało się jego najważniejszym centrum administracyjnym i kulturalnym, skupiającym życie polityczne, towarzyskie i artystyczne całego regionu. Jest pełne postępowego, twórczego wrzenia i jednocześnie wschodniego trwania w tradycji. Jego panorama przedstawia mrowie wielowiekowych świątyń różnych wyznań, secesyjnych willi i pałaców oraz piętrzące się gdzieniegdzie ponad nimi nowoczesne konstrukcje o futurystycznych kształtach. Tego dnia w planie: kościół Metechi, twierdza Narikala, dzielnica łaźni Abanotoubani, Katedra Sioni, bazylika Anczischati, przejazd Aleją Rustawelego. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 3

Rano wyjazd do kompleksu monastycznego Dawit Garedża usytuowanego w pustynno-stepowym zakątku Gruzji na granicy z Azerbejdżanem. Jego główną część stanowi klasztor Lawra, założony przez Dawida, jednego z 13 Ojców Syryjskich, którzy przybyli do Iberii Kaukaskiej w VI wieku, by umacniać ją w chrześcijańskiej wierze.  Czas na krótki trekking po okolicznych wzniesieniach, wśród krzewów, traw i krążących nad naszymi głowami orłów. Lunch w szczególnym miejscu Oasis Club. W dalszej części dnia udamy się do klasztoru Bodbe, gdzie znajduje się grób patronki Gruzji św. Nino, a następnie do Signagi, małego miasteczka na krańcach wschodniej części kraju górującego nad doliną rzeki Alazani. Signagi jest idealnym miejscem do spacerów i relaksu w jednej z licznych, tarasowych knajpek zwróconych ku dolinie i majaczącym w oddali górskim szczytom. Najlepiej przy karafce domowego wina. Nocleg w Signagi.

Dzień 4

Gruzja ma jedną z najstarszych na świecie tradycję winiarską, a jej najbardziej „winnym” regionem jest Kachetia. To kraina winem płynąca, hektary winorośli o poetycko brzmiących nazwach takich jak saperavi, rkatsiteli, mtsvane, rozliczne wininice i obfitość przydomowych piwniczek wypełnionych glinianymi amforami. Żeby w pełni poczuć miejscowy klimat odwiedzimy jedną z lokalnych winiarni, gdzie oprócz degustacji wina zapoznamy się z lokalnymi metodami jego produkcji. Tego dnia dodatkowo lunch w postaci tradycyjnej uczty gruzińskiej. W drugiej części dnia udamy się do dawnej stolicy Gruzji Mcchety, by obejrzeć katedrę Sweti Cchoweli, a na koniec - podążając wzdłuż legendarnego szlaku, znanego współcześnie jako Gruzińska Droga Wojenna - przejedziemy do ośrodka narciarskiego Gudauri.  Kolacja i nocleg w Gudauri.

Dzień 5

Ten dzień upłynie w klimacie wysokogórskim. Po śniadaniu przejedziemy dalej na północ w głąb Kaukazu Wysokiego do Stepantsmindy, skąd jeepami wyruszymy na wzgórze Gergeti. Na jego szczycie znajduje się klasztor św. Trójcy Cminda Sameba, który - ze względu na typowo gruzińską architekturę i bliską odległość od pięciotysięcznej góry Kazbek -  jest ważnym symbolem tego kraju. Po powrocie do Stepantsmindy i przerwie na regenerację w jednej z lokalnych kawiarni, skierujemy się do malowniczej doliny Truso, znanej z mineralnych źródeł, maleńkich, w większości opuszczonych wiosek i ruin twierdzy Zakagori. Kolacja i nocleg w Gudauri.

Dzień 6

Po śniadaniu dłuższy przejazd do Wardzi. Po drodze postój przy twierdzy Annanuri położonej nad jeziorem Żynwalskim, kolejno dla chętnych wizyta w muzeum Stalina w Gori (płatne dodatkowo, ok. 5 EUR/os). Późnym popołudniem zwiedzanie skalnego miasta Wardzia, wykutego w zboczu góry opadającej stromo wprost do koryta rzeki Kury. Całe założenie przedstawia trzynaście poziomów plątaniny korytarzy i rozmaitych pomieszczeń, w tym kaplic, kościołów, refektarzy czy winiarni. Szczególną uwagę przykuwa kościół Wniebowzięcia NMP z końca XII wieku. Bogato zdobiony malowidłami, związany jest z osobą średniowiecznej władczyni Gruzji królowej Tamary, która zleciła rozbudowę całego kompleksu w celu obrony przed zakusami obcych armii. Kolacja i nocleg w Achalcyche.

Dzień 7

Tego dnia rano przejedziemy do Bordżomi, słynnego uzdrowiska obfitującego w źródła z wysokozmineralizowaną wodą o niebywałej mocy zdrowotnej. Czas na spacer po parku zdrojowym, podczas którego będzie się można przyjrzeć lokalnej zabudowie, pooddychać świeżym powietrzem oraz zaczerpnąć wody wprost z historycznego źródła Jekateriny. Kolejno przejazd do kościoła Dżwari, a następnie do Tbilisi. Po zakwaterowaniu czas do własnej dyspozycji, w którym można pospacerować po mieście, zrobić ostatnie zakupy czy skorzystać ze słynnych tbiliskich łaźni siarkowych (opcjonalnie ok. 10 EUR/os). Pożegnalna kolacja w jednej z lokalnych restauracji, nocleg w Tbilisi.

Dzień 8

Wykwaterowanie wcześnie rano i przejazd na lotnisko. Wylot do kraju.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Toast za przodków” Wojciech Górecki

pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się na Kaukaz Południowy

„Dobre miejsce do umierania” Wojciech Jagielski

o zawiłych losach kaukaskich narodów - klasyka reportażu!

„Ósme życie. Dla Brilki” Nino Haratischwili

pochłaniająca bez reszty historia gruzińskiego rodu Jaszich

„Ali i Nino” Kurban Said

słynny kaukaski romans

NOCLEGI

Tbilis – 3, Sighnaghi – 1, Gudauri – 2, Achalcyche -1

TERMINY

 • 14.05.2022 - 21.05.2022
 • 13.08.2022 - 20.08.2022

CENA

2400 PLN + 460 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 125 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:  

 • Bezpośredni przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa
 • Noclegi w 3* hotelach (w Tbilisi w centrum!!)
 • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (3 dnia lunch zamiast obiadokolacji)
 • Lunch – supra w Kachetii, degustacja wina
 • Transport wygodnym, klimatyzowanym busem
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Opieka lokalnego przewodnika
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Jeepy na wjazd na wzgórze Gergeti i do doliny Truso
 •  Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie zawiera:               

 • Ewentualnej opłaty za muzeum Stalina (ok. 5 EUR/os)
 • Ewentualnej opłaty za łaźnię (ok. 10 EUR/os)
 • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 40 EUR)
 • Wydatków własnych