CHACHA

Zapraszamy na aktywny wyjazd po gruzińsku, czyli podróż w ciepłym słońcu przez Wysoki Kaukaz, wciągającą pustkę stepu i kipiące życiem Tbilisi, obficie zaprawiony dobrym winem i mocną domową chachą. Gaumardżos i bolomde! Na zdrowie i do dna!
8 dni
poziom 2 skala 1-5
min. 10, max. 16

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Gruzji. Przylot do Tbilisi i transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2

Po późniejszym śniadaniu ruszymy na zwiedzanie miasta. Tbilisi ma ciekawe położenie nad brzegami rzeki Kury i niezwykle burzliwą historię naznaczoną dziesiątkami łupieżczych najazdów. Na początku XIX wieku, wraz z zajęciem Kaukazu przez carską Rosję, miasto stało się jego najważniejszym centrum administracyjnym i kulturalnym, skupiającym życie polityczne, towarzyskie i artystyczne całego regionu. Jest pełne postępowego, twórczego wrzenia i jednocześnie wschodniego trwania w tradycji. Jego panorama przedstawia mrowie wielowiekowych świątyń różnych wyznań, secesyjnych willi i pałaców oraz piętrzące się gdzieniegdzie ponad nimi nowoczesne konstrukcje o futurystycznych kształtach. Tego dnia w planie: kościół Metechi, twierdza Narikala, dzielnica łaźni Abanotoubani, Katedra Sioni, bazylika Anczischati, przejazd Aleją Rustawelego. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 3

Wykwaterowanie i przejazd w kierunku Kachetii, wschodniego regionu Gruzji, w którym znajduje się siedemdziesiąt procent upraw winorośli całego kraju. To głównie tutaj znajdziemy hektary słynnego saperavi, mtsvane, rkatsiteli czy kisi, rozliczne winiarnie i obfitość przydomowych piwniczek wypełnionych glinianymi amforami – kwewri. Nie trudno się domyślić, że głównym punktem dnia będzie wizyta w jednej z lokalnych winnic, gdzie zapoznamy się z lokalnymi metodami produkcji wina, a potem zasiądziemy do stołu, by wziąć udział w typowej uczcie gruzińskiej zwanej suprą. Dla przybliżenia historii regionu oraz przyjrzenia się jego urodzie krajobrazowej, odwiedzimy pałac Aleksandra Czawczawadze w Tsinandali oraz twierdzę Gremi. Pod wieczór dotrzemy do Sighnaghi, małego miasteczka uroczo położonego na stromym wzniesieniu doliny Alazani. Nocleg w Sighnaghi.

Dzień 4

Tego dnia będziemy mieć prawdziwą ucztę dla ducha. Po śniadaniu wybierzemy się na całodniowy off-road do Parku Narodowego Waszlowani, miejsca osobliwego, nie mieszczącego się w żadnych kategoriach historycznych czy przyrodniczych. Obejmuje on niewielki teren na południowo-wschodnim krańcu terytorium kraju, na którym znajdziemy półpustynię, step, góry, doliny rzeczne, sawannowe zwierzęta, drzewa dzikich pistacji. Waszlowani jest dziką przestrzenią, otulającym ciszą ustronnym pustkowiem. Po zameldowaniu się w centrum informacyjnym w Dedoplitskaro, ruszymy samochodami terenowymi po bezdrożach parku. Na trasie przejazdu postój przy twierdzy Khornabuji, Wąwozie Orłów, dolinie Alazani. W trakcie wycieczki pyszny piknik na trawie. Późnym popołudniem zwiedzimy dodatkowo żeński klasztor Bodbe, związany z patronką Gruzji św. Nino. Kolacja i nocleg w Sighnaghi.

Dzień 5

Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się w dłuższą drogę do ośrodka narciarskiego Gudauri. W okolicach Tbilisi odwiedzimy starą stolicę Gruzji Mcchetę, a dokładnie strzelistą świątynię Sweti Cchoweli, wskazującą pierwotne miejsce kultu w historii gruzińskiego chrześcijaństwa. Kolejno wjedziemy na pobliskie wzgórze, by zobaczyć zabytkowy kościół św. Krzyża oraz uroczą panoramę usytuowanej na brzegu rzeki Kury Mcchety, a przy dobrej widoczności również pierścienia otaczających ją szczytów górskich. Po lunchu ruszymy dalej wzdłuż legendarnego szlaku, znanego współcześnie jako Gruzińska Droga Wojskowa. Na trasie dla chętnych możliwość skorzystania fakultatywnie z atrakcji, jaką jest rafting na górskiej rzece Aragvi.  Kolacja i nocleg w Gudauri.

Dzień 6

Ten dzień upłynie w klimacie wysokogórskim. Po śniadaniu przejedziemy dalej na północ w głąb Kaukazu Wysokiego do Stepantsmindy. Na miejscu przesiądziemy się do samochodów terenowych i wyruszymy na wzgórze Gergeti. Na jego szczycie znajduje się klasztor św. Trójcy Cminda Sameba, który ze względu na typowo gruzińską architekturę i szczególne położenie w otoczeniu górskich szczytów, w tym pięciotysięcznego, lodowego olbrzyma - góry Kazbek, jest ważnym symbolem tego kraju. Po powrocie do Stepantsmindy i przerwie na regenerację w jednej z lokalnych kawiarni, skierujemy się do malowniczej doliny Truso, znanej z mineralnych źródeł, maleńkich, w większości opuszczonych wiosek i ruin twierdzy Zakagori. Kolacja i nocleg w Gudauri.

Dzień 7

Rano wykwaterowanie i przejazd do twierdzy Ananuri położonej nad jeziorem Żynwalskim. Kolejno Gori i dla chętnych wizyta w muzeum Stalina. Na koniec udamy się na zwiedzanie skalnego miasta nad brzegiem rzeki Kury. Upliscyche było antyczną osadą wykutą w skale. Początkami sięgało I tysiąclecia p.n.e. i pełniło ówcześnie funkcję głównego ośrodka religijnego i administracyjnego regionu. Wśród plątaniny korytarzy, tuneli i różnych innych pomieszczeń, znajdziemy liczne winiarnie, kaplice, a nawet miejsca kultów pogańskich. Ostatnim wspólnym posiłkiem będzie lunch w jednej z lokalnych restauracji, oczywiście mocno zakrapiany winem i domową chachą. Przejazd do Tbilisi i po zakwaterowaniu czas do własnej dyspozycji. Pod wieczór możliwość skorzystania ze słynnych tbiliskich łaźni siarkowych. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 8

Wykwaterowanie wcześnie rano i przejazd na lotnisko. Wylot do kraju.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Toast za przodków” Wojciech Górecki

pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się na Kaukaz Południowy

„Dobre miejsce do umierania” Wojciech Jagielski

o zawiłych losach kaukaskich narodów - klasyka reportażu!

„Ósme życie. Dla Brilki” Nino Haratischwili

pochłaniająca bez reszty historia gruzińskiego rodu Jaszich

„Ali i Nino” Kurban Said

słynny kaukaski romans

NOCLEGI

Tbilis – 3, Sighnaghi – 2, Gudauri – 2

TERMINY

 • 09.06.2024 - 16.06.2024
 • 01.09.2024 - 08.09.2024

CENA

990 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa, ok. 1800-2500 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 135 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:  

 • Noclegi w 3* hotelach (w Tbilisi w centrum!!)
 • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (3 i 7 dnia lunch zamiast obiadokolacji)
 • Transport wygodnym, klimatyzowanym busem
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Opieka lokalnego przewodnika
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Transport samochodami terenowymi 4×4 po Parku Narodowym Waszlowani
 • Piknik w Parku Narodowym Waszlowani
 • Samochody terenowe 4×4 na wjazd na wzgórze Gergeti i do doliny Truso
 • Lunch – supra w Kachetii, degustacja wina
 • Zwiedzanie winiarni z degustacją wina
 • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

Cena nie zawiera:               

 • Bezpośredniego przelotu na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (ok. 1800-2500 PLN)
 • Ewentualnej opłaty za łaźnię (ok. 10 EUR)
 • Ewentualnej opłaty za rafting (ok. 25 EUR)
 • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 40 EUR)
 • Wydatków własnych