BOMBAJ/MUMBAJ

Bombaj jest niczym betel, popularna azjatycka używka, która może wprowadzić w stan niemal narkotycznego upojenia. Kolonialne fundamenty miasta obleka na wskroś lokalna szata wibrujących życiem ulic - nieustającego ruchu, wielobarwnego tłumu, różnorakich dźwięków i zapachów - otwartości i szczerości jego mieszkańców, których urok z prawdziwą czułością przedstawia między innymi Lin z kultowej już powieści "Shantaram". Warto zanurzyć się w tym wielowymiarowym świecie, najlepiej wzbogacając podróż o starożytne skarby sztuki Ellory i Adżanty oraz słynne goańskie plaże. Propozycja od której może pozytywnie zawirować w głowie!
13 dni
poziom 1 skala 1-5
min. 10, max. 16

Dzień 1 Warszawa - Mumbaj

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Indii.

Dzień 2 Mumbaj

Przylot do Mumbaju. Transfer do hotelu w dzielnicy Colaba, zakwaterowanie. Reszta dnia wolna na odpoczynek i samodzielne spacery po zabytkowej, turystycznej, tętniącej życiem dzielnicy miasta. Dla entuzjastów filmu możliwość wieczornego wypadu do jednego z kultowych, lokalnych kin. Bollywoodzki przemysł filmowy jest immanentną częścią tej indyjskiej metropolii, przez co zbliżenie się do niego pozwala dotknąć jej samej, zobaczyć czym oddycha na co dzień - z czego się śmieje, co ją smuci i o co zabiega. Kolacja i nocleg w Mumbaju.

Dzień 3 Mumbaj

Po śniadaniu przejazd do wybranych atrakcji turystycznych miasta i jednocześnie okazja do zanurzenia się w jego niepowtarzalnej atmosferze. Bombaj jest ogromną, pełną twórczego wrzenia metropolią, megamiastem, gdzie jak w soczewce skupia się tempo globalnych przemian. Jest stłoczoną masą ludzkich dążeń i nadziei, przestrzenią miejscami klaustrofobiczną, chociaż otwartą na kolejnych poszukiwaczy lepszego jutra.  W ramach wycieczki wjedziemy na punkt widokowy na Wzgórzu Malabarskim, odwiedzimy barwny i gwarny Crawford Market, oraz położony na nabrzeżu grobowiec muzułmańskiego mistyka Haji Alego, hojnie obdarzającego błogosławieństwami wszystkich, którzy się do niego zwrócą. Zobaczymy też najważniejsze i najciekawsze przykłady kolonialnej zabudowy, w tym, do dziś czynną stację kolejową Victoria Terminus (UNESCO), neogotycką fasadę Sądu Najwyższego oraz Uniwersytet. Kolacja i nocleg w Mumbaju.

Dzień 4 Mumbaj

Rano dotrzemy spacerem pod słynne Wrota Indii, w sąsiedztwie których znajduje się inny symbol Bombaju, hotel Taj Mahal. Tam wsiądziemy na statek i popłyniemy na wyspę Elephanta, do hinduskich świątyń wykutych około VIII wieku w bazaltowej skale. Największą z nich, główną grotę zdobią kamienne wyobrażenia potężnego boga Śiwy w różnych manifestacjach, w tym urzekający posąg Trimurti - przedstawienie trzech aspektów boskiej energii. Po zwiedzaniu powrotny rejs do Colaby. Popołudnie wolne, można je spędzić według własnych upodobań. Możliwość skorzystania z bogatej oferty kulturalnej tej dzielnicy takiej jak kina, muzea, wystawy, a także z rozmaitych sklepów i restauracji. Kolacja i nocleg w Mumbaju.

Dzień 5 Mumbaj - Aurangabad - Ellora

Tego dnia wczesna pobudka, śniadanie w formie pakietów i przejazd na stację kolejową na pociąg do Aurangabadu. Po dotarciu na miejsce prosto ze stacji udamy się do Ellory, jednego z największych i najpiękniejszych zespołów architektury skalnej w Indiach (UNESCO). To miejsce to kompleks 34 świątyń hinduskich, buddyjskich i dżinijskich, wykutych w zboczu dwukilometrowej skarpy. To nagromadzenie przeróżnych w formie wnętrz, zalanych mrokiem sanktuariów, posągów bóstw zaklętych w kamieniu, bogato rzeźbionych i polichromowanych sufitów. Prawdziwe arcydzieło stanowi świątynia Kajlasanatha, Pana Góry Kajlasa, która urzeka nie tylko bogato zdobionym wnętrzem, ale i swą oszałamiającą zewnętrzną powłoką. Znajdziemy tu wyjątkową liczbę skalnych komnat, krużganków, rzeźbionych kolumn, fryzów, cokołów w kształcie zwierząt, pojedynczych lub całych kompozycji płaskorzeźb, a wszystko to wyłaniające się z miąższu jednej litej skały. Po zwiedzaniu powrót do Aurangabadu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 6 Aurangabad - Adźanta

Ten dzień przeznaczymy na jednodniową wycieczkę do Adźanty (UNESCO), gdzie czeka nas kolejny architektoniczny cud ukryty w skale. W ustronnym miejscu, w zakolu rzeki Waghora tym razem napotkamy 30 grot powstałych na przestrzeni niemal tysiąca lat, w okresie od II wieku p.n.e. do VII n.e.  Jak większość tego typu kompleksów Adźanta zrodziła się z potrzeby zrzeszeń zakonnych, w tym przypadku mnichów buddyjskich, którzy stworzyli tu - sami czy też rękami najemnych budowniczych, kamieniarzy, rzeźbiarzy - cały podziemny świat piękna i harmonii. Różnorodności form architektonicznych i ozdob rzeźbiarskich towarzyszy tu niezrównane bogactwo finezyjnych, światowej sławy malowideł, ilustrujących bajkowy świat z buddyjskich przypowieści. Kolacja i nocleg w Aurangabadzie.

Dzień 7 Aurangabad - Goa

Wcześnie rano przejazd na lotnisko i wylot do Goa z przesiadką w Bombaju. Po wylądowaniu transfer do hotelu, reszta dnia na odpoczynek i romantyczne spacery o zachodzie słońca.  Goa to najmniejszy ze współczesnych indyjskich stanów. Dawniej znajdował się pod panowaniem Portugalczyków, i choć kolonizatorzy już dawno opuścili te ziemie nadal w architekturze, kulinariach, religijności lokalnej społeczności, czuć ducha odległych czasów. Kolacja i nocleg w Goa.

Dzień 8 Goa (Panjim-Ponda)

Po późniejszym śniadaniu wyjedziemy na kilkugodzinną wycieczkę do historycznego centrum Goa. Udamy się do starej stolicy regionu, czyli Old Goa, gdzie odwiedzimy zespół XVI wiecznych kościołów rzymskokatolickich. Katedra Sé pod wezwaniem św. Katarzyny do dziś jest siedzibą arcybiskupa Goa, a historia Bazyliki Bom Jesus wiąże się z, jakże kontrowersyjną,  działalnością misyjną św. Franciszka Ksawerego, którego szczątki nadal spoczywają w jej mrokach. Oba obiekty znajdują się na liście UNESCO. Tego dnia odwiedzimy również hinduską świątynię dedykowaną Durdze, bo choć Goa jest dziś jednym z większych ośrodków chrześcijaństwa w Indiach, większość społeczności wyznaje hinduizm. Pod koniec skierujemy się do miejscowości Ponda, gdzie pójdziemy na spacer po plantacji przypraw zwieńczony lunchem skomponowanym z lokalnych przysmaków. Powrót do hotelu. Popołudnie wolne. Kolacja i nocleg w Goa.

Dzień 9 Goa (Chandor - Quepen)

Na ten dzień również zaplanowaliśmy lokalną wycieczkę. Po niespiesznym śniadaniu wyjedziemy w stronę starych portugalskich posiadłości, by zobaczyć jak dawniej wykształceni i bogaci Europejczycy zorganizowali sobie życie w gorącym, wilgotnym, nieokiełznanym Oriencie. Zetknięcie pragmatyzmu i zaradności ludzi Zachodu ze spokojem, wyobraźnią, mistycyzmem mieszkańców Wschodu, również tutaj przyniosło ciekawe kombinacje. Odwiedzimy owianą tajemnicą, dziś z lekka przysypaną kurzem i zapomnieniem, rezydencję rodziny Braganza w Chandor, ponad dwustuletnią posiadłość prawnika Casa Araujo Alvarez w wiosce Loutolin i niewielki, ale niezwykle elegancki Pałac Do Deao w Quepen, gdzie w połowie upalnego dnia odpoczniemy przy lunchu. Powrót do hotelu, popołudnie wolne. Kolacja i nocleg w Goa.

Dzień 10-11 Goa

Całkowicie wolne na plażowanie na złotych piaskach goańskich plaż. Poranek można wykorzystać na spacer wzdłuż linii morza; gorące południe jest idealne na orzeźwiające kąpiele i lunch z owoców morza w jednej z licznych lokalnych restauracyjek; wieczorem również warto pozostać na plaży przynajmniej do zachodu słońce, w stronę którego jest zwrócony cały goański brzeg. Kolacja i nocleg w Goa.

Dzień 12 Goa - Warszawa

Leniwy poranek. W południe wykwaterowanie z hotelowych pokoi. Reszta dnia wolna na morskie kąpiele i ostatnie goańskie spacery. Wieczorem transfer na lotnisko i nocny wylot do Polski.

Dzień 13 Warszawa

Przylot do Warszawy.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Bombaj. Maximum city” Suketu Mehta

megareportaż o Bombaju

„Shantaram”, „Cień góry” Gregory David Roberts

o Bombaju, Leopoldzie, Goa i wszystkim innym

„Na wschód od zachodu” Wojciech Jagielski

opowieść o hipisach w Indiach, również o Goa

„Mozaika indyjska” Tomasz Mazur

wnikliwy reportaż o wielu aspektach indyjskiego świata

„Ostatnie westchnienie Maura”, „Ziemia pod jej stopami” Salman Rushdie

powieści, między innymi opisujące Bombaj - rodzinne miasto autora

NOCLEGI

Bombaj – 4, Aurangabad – 2, Goa – 5

TERMINY

 • 17.12.2024 - 29.12.2024
 • 04.03.2025 - 16.03.2025

CENA

1970 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Bombaj– Warszawa z przesiadką, ok. 4200-5800 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego 450 EUR

Uwaga! Termin świąteczny!
Dla tych, którzy chcieliby spędzić na Goa również Sylwestra, istnieje możliwość przedłużenia pobytu za dodatkową opłatą indywidualnie, do ustalenia w czasie rezerwacji wyjazdu.

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

 • Przelot wewnętrzy z Aurangabadu do Goa (na lotach wewnętrznych limit bagażu wynosi 15 kg)
 • Noclegi w 3* hotelach (łącznie 11 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
 • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji
 • Transport klimatyzowanym busem
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Obsługa lokalnych przewodników
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Dwa lunche na Goa – na plantacji przypraw w Pondzie i w Palacio do Deao w Quepen
 • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie zawiera: 

 • Przelotu liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Bombaj – Warszawa z przesiadką, ok. 4200-5800 PLN
 • Wizy turystycznej do Indii (ok. 25 USD) – w przypadku korzystania z pośrednictwa biura przy aplikowaniu o wizę, opłata serwisowa 180 PLN
 • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 80 USD)
 • Opłat za filmowanie i robienie zdjęć (minimalny koszt)
 • Wydatków własnych