Dzień 1: Warszawa - Kutaisi
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i bezpośredni przelot do Kutaisi w Gruzji. Transfer do hotelu. W przypadku wcześniejszego przylotu, reszta dnia na spacery i przyjrzenie się bliżej miastu o tradycji sięgającej starożytnej Kolchidy, krainy we wschodniej części Morza Czarnego skolonizowanej około XII wieku p.n.e. przez Greków z Miletu. Najprawdopodobniej to Kutaisi było jej stolicą. Wieczorem uroczysta kolacja powitalna w jednej z lokalnych restauracji i nocleg.
Dzień 2: Kutaisi - Bordżomi - Achalciche
Rano wykwaterowanie, a następnie przejazd do słynnego uzdrowiska Borjomi, gdzie odwiedzimy park zdrojowy z ujęciami naturalnej wody mineralnej. Kolejno przejedziemy do monasteru Mtsvane, a następnie zatrzymamy się przy ruinach twierdzy Atskuri. Na koniec dnia odwiedzimy wyjątkowy pod względem estetyki i swojego ulokowania średniowieczny klasztor Sapara. Zwiedzanie wszystkich miejsc połączymy z przyjemnymi spacerami wśród zieleni. Kolacja i nocleg w Achalciche.
Dzień 3: Achalciche - Posof - Ani - Kars
Śniadanie i przejazd na granicę z Turcją w Posof. Po zakończeniu stosownych formalności przywitamy się z opiekunami tureckimi i ruszymy dalej do Kars, niewielkiego, nieco sennego miasta w regionie północno-wschodniej Turcji, które nie tylko obecnie, ale przez dłuższy czas swoich dziejów, znajdowało się w strefie pogranicza. Na miejscu odbędziemy spacer po historycznej jego części, przysiądziemy w lokalnej knajpce na regenerację, a następnie udamy się do jednej z dawnych stolic armeńskich, Ani. Między IX a XI wiekiem była to wzniosła metropolia, żyjąca z wymiany towarów między Wschodem i Zachodem. Ponoć miasto tysiąca i jednego kościoła. Niektóre z nich, pomimo najazdów i trzęsień ziemi zachowały się do dzisiaj, i wraz z okazałymi murami dumnie świadczą o jego odległej świetności. Kolacja i nocleg w Kars.
Dzień 4: Kars - Doğubeyazit - Van
Tego dnia rano ruszymy w drogę na południe, wzdłuż granicy z Iranem. W okolicy Doğubeyazit znajdziemy się u stóp wulkanicznego masywu Ararat. Według Biblii to tutaj miała osiąść arka proroka Noego. Współcześni niektórzy poszukiwacze doszukali się jej śladów i, chociaż gro naukowców nie potwierdza ich wiarygodności, utworzono tam Park Narodowy i skromne muzeum dokumentujące ich starania. Po odwiedzeniu tego tajemniczego miejsca zajrzymy do na wskroś orientalnego pałacu Ishaka Paszy. Po lunchu pokonamy przełęcz (2644 m n.p.m.) w pobliżu wulkanu Tendürek, a następnie zatrzymamy się przy wodospadach Muradiye. Po dotarciu do Van zobaczymy jeszcze z zewnątrz twierdzę dawnej stolicy urartyjskiej, Tuszpę. Kolacja i nocleg w Van.
Dzień 5: Van - Akdamar - Hasankeyf - Midyat
Czas po śniadaniu przeznaczymy na to, by nacieszyć się jeziorem Van. To olbrzymi zbiornik słonawej, alkalicznej wody, tak duży, że przez miejscowych nazywany „morzem”. Tafla wznosi się na wysokość 1640 m n.p.m., a jego brzegów strzegą stożki wygasłych wulkanów. Przy dobrych wiatrach ich widok towarzyszyć nam będzie podczas wycieczki statkiem na wyspę Akdamar, na którą popłyniemy, by zwiedzić słynący ze swych reliefów ormiański kościół św. Krzyża. Po południu czeka nas dłuższy przejazd do Midyat, który urozmaicimy postojami przy XII-wiecznym moście Malabadi oraz historycznej osadzie nad rzeką Tygrys Hasankeyf. Kolacja i nocleg.
Dzień 6: Midyat - Mardin - Urfa
Midyat wraz z otaczającym je górzystym terenem na zachód od rzeki Tygrys jest skupiskiem dziesiątek klasztorów i kościołów chrześcijaństwa wschodniego. Do dzisiaj żyją tam Asyryjczycy, starożytny lud, który jako jeden z pierwszych przyjął wiarę w Chrystusa. Do dzisiaj modlą się w jego języku, po aramejsku. Ich ojczyzną nie jest ani Turcja, ani Irak, ale Mezopotamia, kolebka najstarszych cywilizacji, żyzny półksiężyc, ziemia Abrahama. Po wizycie w jednym z klasztorów Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego przejedziemy do Mardin, gdzie zobaczymy meczet Ulu Camii, medresę Zinciriye i odwiedzimy lokalny bazar. Kolacja i nocleg w Urfie.
Dzień 7: Urfa - Harran - Urfa
Rano udamy się do starożytnego miasta Harran. Miejsca słynącego z oryginalnej, tradycyjnej zabudowy domów w kształcie uli, związanego z wieloma biblijnymi postaciami. Powrót do Urfy i zwiedzanie kompleksu religijnego zlokalizowanego w sąsiedztwie groty Abrahama. Po południu czas wolny na indywidualne odkrywanie miasta, zanurzenie się w wąskie alejki orientalnych bazarów urfiańskich, przysłuchiwanie się odgłosom dobiegającym z małych warsztacików rękodzielniczych, próbowanie lokalnej kuchni, w której rozsmakowana jest cała Turcja (i nie tylko, gdyż Urfa Sofrasi można spotkać w wielu krajach na świecie), czy wspinaczkę do twierdzy, by z wysokości spojrzeć na miejską wrzawę. Kolacja i nocleg w Urfie.
DZIEŃ 8: Urfa - Adiyaman
Na początek dnia zajrzymy na pobliskie wzgórze z najstarszymi odkrytymi śladami miejsca kultu na świecie, do Göbekli Tepe. Jego odnalezienie wprowadziło sporo zamieszania do teorii związanych z początkami osadnictwa i rozwojem cywilizacyjnym. Kolejno przejazd do Adiyaman, zakwaterowanie i po przerwie lunchowej wyjazd w kierunku góry Nemrut, zwieńczonej kamiennym tumulusem władcy królestwa Komagene, z postojami przy grobowcu Karakusz, moście Cendere i Arsamei. Planujemy znaleźć się na szczycie o zachodzie słońca, by w jego łagodnym świetle przyjrzeć się zaklętym w kamieniu posągom bóstw. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
DZIEŃ 9: Adiyaman - Divriği - Sivas
Po leniwym śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Divriği. To niezwykle rzadko odwiedzane miejsce mieści wpisany na listę UNESCO kompleks Wielkiego Meczetu i Szpitala. Ufundowany przez Turków Seldżuckich, w okresie największego rozkwitu ich panowania w Anatolii, czyli w XIII wieku. Następnie przejedziemy do Sivas, gdzie obejrzymy kolejny seldżucki pomnik architektury, jakim jest Gök Medresesi. Kolacja i nocleg w Sivas.
DZIEN 10 Sivas - Amasya
Przedpołudniowy przejazd do Amasyi, miasta umoszczonego między wysokie klify Gór Pontyjskich, nad rzeką Yeşilirmak. Chociaż było ono zamieszkałe od najdawniejszych czasów, to jego prosperity przypada na okres istnienia Królestwa Pontu, którego stało się stolicą, a kolejno jego ranga wzrosła wraz z ekspansją imperium osmańskiego. To tutaj przyszli sułtanowie nabierali biegłości w sztuce sprawowania władzy. Po dotarciu na miejsce odwiedzimy wykute w skale grobowce królów pontyjskich, kompleks kulliye Beyazita II, meczet Burmali. Na koniec dnia czas na spacer po bulwarze. Kolacja i nocleg w Amasyi.
DZIEŃ 11 Amasya - Trabzon - Maçka
Rano wyruszymy w trasę do Trabzonu. Droga wiedzie na północ i następnie wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, które będzie nam towarzyszyć już do końca wyjazdu. Po dotarciu na miejsce zobaczymy cerkiew Hagia Sofia, służącą dzisiaj jako meczet, przespacerujemy się w rejonie starej części miasta Ortahisar, wreszcie podjedziemy do wzgórza Boztepe, gdzie będzie można się rozsiąść przy samowarach (wpływ wymiany handlowej z Kaukazem) i popijając mocną turecką herbatę podziwiać panoramę miasta wraz z jego historycznym portem. Pod wieczór przejazd do miejscowości Maçka na kolację i nocleg.
DZIEŃ 12 Maçka - Sumela - Rize - Ayder
Śniadanie i wycieczka w górę rzeki Altın, zielonym wąwozem do greckiego klasztoru Sumela. Został on zbudowany w górach na pionowej, niedostępnej ścianie, na wysokości 1200 m n.p.m. Obok imponującego położenia, jego wnętrze kryje ogromne bogactwo wczesno i późnośredniowiecznych fresków. Jest to niepowtarzalny obiekt, którego zwiedzanie daje dodatkowo możliwość obcowania z unikalną przyrodą regionu Karadeniz. Po przedpołudniowej eskapadzie do monasteru, powrót na wybrzeże, do Rize, stolicy tureckiej herbaty. Wizyta w ogrodzie herbacianym połączona z degustacją. Na koniec dnia przejedziemy w wyższe partie Gór Pontyjskich, w okolice Ayder. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 13 Ayder
Na ten dzień zaplanowaliśmy piesze wycieczki po okolicy, regionie górskim zdominowanym przez grupę etniczną o ormiańskich korzeniach, Hemşin oraz Lazów, ludność pochodzenia gruzińskiego. Czas na medytację podczas marszu, na oglądanie przepływających w dole chmur, piknik na górskiej łące. Całodzienny relaks. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy Ayder.
DZIEŃ 14 Ayder - Sarpi - Batumi
To już ostatnie momenty w Turcji w ramach naszej wspólnej podróży, rano wykwaterujemy się i wyjedziemy na granicę z Gruzją, do Sarpi. Po zakończeniu formalności przejazd do Batumi i zakwaterowanie w hotelu. Spacer po mieście i reszta dnia do własnej dyspozycji. Można go przeznaczyć na plażowanie, kąpiel w morzu albo zakupy. Wieczorem uroczysta, pożegnalna kolacja w jednej z lokalnych restauracji.
DZIEŃ 15 Batumi - Kutaisi - Warszawa
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski.
Zalecane lektury przed wyjazdem:
„Zabójca z miasta moreli” Witold Szabłowski
reportaż, który czyta się jak powieść sensacyjną
„Słodko – gorzka ojczyzna” Necla Kelek
„raport z serca Turcji”
„Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie” Paweł Smoleński
reportaż z Kurdystanu
„Śnieg” Orhan Pamuk
powieść, której akcja rozgrywa się w Karsie
„Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” Eric-Emmanuel Schmitt
wzruszająca książka-przypowieść
CENA
1490 EUR
(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)
Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Kutaisi – Warszawa, ok. 700-1200 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 190 EUR
* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *
Cena zawiera:
• Noclegi w hotelach 3* (solidne, z dobrą lokalizacją)
• Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji
• Transport klimatyzowanym busem
• Opieka polskojęzycznego pilota
• Obsługa lokalnych przewodników
• Obsługa lokalnych przewodników górskich
• Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
• Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
• Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera:
• Bezpośredniego przelotu liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Kutaisi – Warszawa (ok. 700-1200 PLN)
• Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 70 EUR)
• Wydatków własnych