SUMAK

Wschodnia Turcja w połączeniu z zachodnią Gruzją. Ten region ma historię tkaną przez wiele narodów. Jest jak orientalny dywan o wyrazistym wzorze, kolorze i rozmaitej symbolice. Wyrusz tam z nami, by doświadczyć miejsc niczym z baśni tysiąca i jednej nocy.
15 dni
poziom 2
min. 10, max. 15

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i bezpośredni przelot do Kutaisi w Gruzji. Transfer do hotelu. W przypadku wcześniejszego przylotu, reszta dnia na spacery i przyjrzenie się bliżej miastu o tradycji sięgającej starożytnej Kolchidy, krainy we wschodniej części Morza Czarnego skolonizowanej około XII wieku p.n.e. przez Greków z Miletu. Najprawdopodobniej to Kutaisi było jej stolicą. Wieczorem uroczysta kolacja powitalna w jednej z lokalnych restauracji i nocleg.

DZIEŃ 2

Rano wykwaterowanie, a następnie przejazd do Borjomi, gdzie po krótkim spacerze po uzdrowisku przejedziemy do monasteru Mtsvane, kościoła Mariamtsminda oraz zatrzymamy się przy twierdzy Atskuri. Zwiedzanie połączymy z przyjemnymi spacerami wśród zieleni. Ponadto popołudniu odwiedzimy wyjątkowy, pod względem estetyki i swojego ulokowania, średniowieczny klasztor Sapara, z zachowanymi freskami z XIV wieku. Kolacja i nocleg w Achalcyche.

DZIEŃ 3

Śniadanie i przejazd na granicę z Turcją w Posof. Po zakończeniu stosownych formalności przywitamy się z opiekunami tureckimi i ruszymy dalej do Kars, niewielkiego, nieco sennego miasta w regionie północno-wschodniej Turcji, które nie tylko obecnie, ale przez dłuższy czas swoich dziejów, znajdowało się w strefie przygranicznej. Na miejscu odbędziemy spacer po historycznej jego części, przysiądziemy w lokalnej knajpce na regenerację, a następnie udamy się do jednej z dawnych stolic armeńskich, Ani. Między IX a XI wiekiem była to wzniosła, żyjąca z wymiany towarów między Wschodem i Zachodem, metropolia. Ponoć miasto tysiąca i jednego kościoła. Niektóre z nich, pomimo najazdów i trzęsień ziemi, zachowały się do dzisiaj i wraz z okazałymi murami dumnie świadczą o odległej świetności. Kolacja i nocleg w Kars.

DZIEŃ 4

Tego dnia rano ruszymy w drogę na południe, wzdłuż granicy z Iranem. W okolicy Doğubeyazit znajdziemy się u stóp wulkanicznego masywu Ararat. Według Biblii to tutaj miała osiąść arka proroka Noego. Współcześnie niektórzy poszukiwacze doszukali się jej śladów i, chociaż gro naukowców nie potwierdza ich wiarygodności, utworzono tam Park Narodowy i skromne muzeum dokumentujące ich starania. Po odwiedzeniu tego tajemniczego miejsca zajrzymy do na wskroś orientalnego pałacu Ishaka Paszy. Po lunchu pokonamy przełęcz (2644 m n.p.m.) w pobliżu wulkanu Tendürek, a następnie zatrzymamy się przy wodospadach Muradiye. Po dotarciu do Van zobaczymy jeszcze z zewnątrz twierdzę dawnej stolicy urartyjskiej, Tuszpa. Kolacja i nocleg w Van.

DZIEŃ 5

Czas po śniadaniu przeznaczymy, by nacieszyć się jeziorem Van. Olbrzymi zbiornik słonawej, alkalicznej wody, tak duży, że przez miejscowych nazywany „morzem”. Tafla wznosi się na wysokość 1640 m n.p.m., a jego brzegów strzegą stożki wygasłych wulkanów. Przy dobrych wiatrach ich widok towarzyszyć nam będzie podczas wycieczki statkiem na wyspę Akdamar, na którą popłyniemy, by zwiedzić słynący ze swych reliefów ormiański kościół św. Krzyża. Popołudniu czeka nas dłuższy przejazd do Midyat, ale urozmaicimy go postojami przy XII-wiecznym moście Malabadi oraz historycznej osadzie nad rzeką Tygrys, Hasankeyf. Spacer po Midyat. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 6

Dzisiejsze przedpołudnie poświęcimy na wizytę w jednym z klasztorów Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Mor Gabriel lub Mor Hananyo, zwany też Deyrulzafaran, czyli Szafranowy. Oba znajdują się w szczególnym dla świadomości chrześcijańskiej miejscu, Tur Abdin, górzystym skrawku południowo-wschodniej Turcji, na którym do dzisiaj żyją chrześcijańscy Asyryjczycy mówiący po aramejsku, w języku Chrystusa. Ich ojczyzną nie jest ani Turcja, ani Syria, ale Mezopotamia, kolebka najstarszych cywilizacji, żyzny półksiężyc, ziemia Abrahama. Po lunchu spędzimy trochę czasu w Mardin, odwiedzając meczet Ulu Camii, lokalny bazar, medresę Zinciriye. Kolacja i nocleg w Urfie.

DZIEŃ 7

Rano udamy się do starożytnego miasta Harran. Miejsca słynącego z oryginalnej, tradycyjnej zabudowy domów w kształcie uli, związanego z wieloma biblijnymi postaciami. Powrót do Urfy i zwiedzanie kompleksu religijnego zlokalizowanego w sąsiedztwie groty Abrahama. Po południu czas wolny na indywidualne odkrywanie miasta, zanurzenie się w wąskie alejki orientalnych bazarów urfiańskich, przysłuchiwanie się odgłosom dobiegającym z małych warsztacików rękodzielniczych, próbowanie lokalnej kuchni, w której rozsmakowana jest cała Turcja (i nie tylko, gdyż Urfa Sofrasi można spotkać w wielu krajach na świecie), czy wspinaczkę do twierdzy, by z wysokości spojrzeć na miejską wrzawę. Kolacja i nocleg w Urfie.

DZIEŃ 8

Na początek dnia zajrzymy na pobliskie wzgórze z najstarszymi odkrytymi śladami miejsca kultu na świecie, do Göbekli Tepe. Jego odnalezienie wprowadziło sporo zamieszania do teorii związanych z początkami osadnictwa i rozwojem cywilizacyjnym. Kolejno przejazd do Adiyaman, zakwaterowanie i po przerwie lunchowej wyjazd w kierunku góry Nemrut, zwieńczonej kamiennym tumulusem władcy królestwa Komagene, z postojami przy grobowcu Karakusz, moście Cendere i Arsamei. Planujemy znaleźć się na szczycie o zachodzie słońca, by w jego łagodnym świetle przyjrzeć się zaklętym w kamieniu głowom bóstw i ludzi. Po krótkiej wspinaczce na szczyt i z powrotem, wrócimy do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 9

Po leniwym śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Divriği. To niezwykle rzadko odwiedzane miejsce mieści wpisany na listę UNESCO kompleks Wielkiego Meczetu i Szpitala. Ufundowany przez Turków Seldżuckich, w okresie największego rozkwitu ich panowania w Anatolii, czyli w XIII wieku. Następnie przejedziemy do Sivas, gdzie obejrzymy kolejny seldżucki pomnik architektury, jakim jest Gök Medresesi. Kolacja i nocleg w Sivas.

DZIEN 10

Przedpołudniowy przejazd do Amasyi. To niewielkie, wciśnięte pomiędzy wysokie klify Gór Pontyjskich miasto mieści ponad przeciętną liczbę historycznych osobliwości. W pionowej skale nad rzeką Yeşilirmak dumnie prezentują się grobowce królów Pontu, na płaskich skrawkach nabrzeża znajdziemy nagromadzenie osmańskich i seldżuckich budowli, a nad wszystkim góruje starożytna twierdza. Różne epoki, różne wcielenia miasta. Zwiedzimy zatem skalną nekropolię, kompleks kulliye Beyazita II, meczet Burmali, a na koniec dnia pójdziemy na spacer po bulwarze. Kolacja i nocleg w Amasyi.

DZIEŃ 11

Rano wyruszymy w trasę do Trabzonu. Droga wiedzie na północ i następnie wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, które będzie nam towarzyszyć już do końca wyjazdu. Po dotarciu na miejsce zobaczymy cerkiew Hagia Sofia, służącą dzisiaj jako meczet, przespacerujemy się w rejonie starej części miasta Ortahisar, wreszcie podjedziemy do wzgórza Boztepe, gdzie będzie można się rozsiąść przy samowarach (wpływ wymiany handlowej z Kaukazem) i popijając mocną turecką herbatę podziwiać panoramę miasta wraz z jego historycznym portem. Pod wieczór przejazd do miejscowości Maçka na kolację i nocleg.

DZIEŃ 12

Śniadanie i wycieczka w górę rzeki Altın, zielonym wąwozem do greckiego klasztoru Sumela. Został on zbudowany w górach na pionowej, niedostępnej ścianie, na wysokości 1200 m n.p.m. Obok imponującego położenia, jego wnętrze kryje ogromne bogactwo wczesno i późnośredniowiecznych fresków. Jest to niepowtarzalny obiekt, którego zwiedzanie daje dodatkowo możliwość obcowania z unikalną przyrodą regionu Karadeniz. Po przedpołudniowej eskapadzie do monasteru, powrót na wybrzeże, do Rize, stolicy tureckiej herbaty. Wizyta w ogrodzie herbacianym połączona z degustacją. Na koniec dnia przejedziemy w wyższe partie Gór Pontyjskich, w okolice Ayder. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 13

Na ten dzień zaplanowaliśmy lekki trekking po okolicy, regionie górskim zdominowanym przez grupę etniczną o ormiańskich korzeniach, Hemşin oraz Lazów, ludność pochodzenia gruzińskiego. Czas na medytację podczas marszu, na oglądanie przepływających w dole chmur, piknik na górskiej łące. Całodzienny relaks. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy Ayder.

DZIEŃ 14

To już ostatnie momenty w Turcji w ramach naszej wspólnej podróży, rano wykwaterujemy się i wyjedziemy na granicę z Gruzją, do Sarpi. Po zakończeniu formalności przejazd do Batumi i zakwaterowanie w hotelu. Spacer po mieście i reszta dnia do własnej dyspozycji. Można go przeznaczyć na plażowanie, kąpiel w morzu albo zakupy. Wieczorem uroczysta, pożegnalna kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

DZIEŃ 15

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Zabójca z miasta moreli” Witold Szabłowski

reportaż, który czyta się jak powieść sensacyjną

„Słodko – gorzka ojczyzna” Necla Kelek

„raport z serca Turcji”

„Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie” Paweł Smoleński

reportaż z Kurdystanu

„Śnieg” Orhan Pamuk

powieść, której akcja rozgrywa się w Karsie

„Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” Eric-Emmanuel Schmitt

wzruszająca książka-przypowieść

NOCLEGI

Kutaisi – 1, Achalcyche – 1, Kars – 1, Van – 1, Midyat – 1, Urfa – 2, Adiyaman – 1, Sivas – 1, Amasya –1, Maçka –1, Ayder (okolice) – 2, Batumi – 1

TERMINY

  • 26.05.2022 - 09.06.2022
  • 08.09.2022 - 22.09.2022

CENA

1800 PLN + 1150 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Kutaisi – Warszawa, ok. 800-1300 PLN (kwota nie jest zawarta w pakiecie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 190 EUR

Cena zawiera:

• Noclegi w hotelach 3* (solidne, z dobrą lokalizacją)
• Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji
• Transport klimatyzowanym busem
• Opieka polskojęzycznego pilota
• Obsługa lokalnych przewodników
• Obsługa lokalnych przewodników górskich
• Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
• Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
• Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

• Bezpośredniego przelotu liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Kutaisi – Warszawa (ok. 800-1300 PLN)
• Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 80 EUR)
• Wydatków własnych