RACHATŁUKUM

Znane i nieznane zakątki Kapadocji, trekking w dolinie Ihlary i Soğanlı, spacery w okolicy Göreme, aktywny wypoczynek. Do tego trzy tureckie stolice: Stambuł, Bursa, Ankara. Smakujcie do woli!
9 dni
poziom 2
min. 10, max. 15

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i bezpośredni przelot do Stambułu. Transfer do hotelu. Po zakwaterowaniu wieczorny spacer do kompleksu meczetowego Suleymaniye.

DZIEŃ 2

Rano wykwaterowanie, a następnie wizyta w kilku wyjątkowych miejscach Stambułu. Na początek meczet i grobowiec Eyüpa, towarzysza proroka Muhammada, skąd blisko do kultowej kawiarni Pierra Loti, gdzie w ślad za słynnym turkofilem, wpatrując się w spokojne wody Złotego Rogu, można snuć romantyczne wizje Wschodu, najlepiej przy filiżance tureckiej kawy bądź szklaneczce herbaty. Wyrwani na moment z zadumy ruszymy kolejno do Kariye, wypełnionego mozaikami dawnego kościoła bizantyjskiego pod wezwaniem Zbawiciela na Chorze, a dalej do Ayasofia, jednej z najznamienitszych budowli sakralnych na świecie i przez długie wieki centrum chrześcijańskiego świata. Na koniec będzie okazja do uchwycenia szerszej perspektywy, do przyjrzenia się z dystansu urodzie tego mega-miasta, po tym, jak wsiądziemy na pasażerski prom, by odpłynąć w kierunku Bursy po nowe podróżnicze doznania. Jeszcze tego dnia, po zakwaterowaniu w hotelu, dla chętnych możliwość skorzystania z tradycyjnej łaźni tureckiej - hamamu i tym samym odbycia pełnego relaksu w historycznych murach z czasów osmańskich. Nocleg w Bursie.

DZIEŃ 3

Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Bursa była pierwszą stolicą, i do zdobycia Konstantynopola, najważniejszym ośrodkiem imperium Osmanów. Jej historyczną część spowija duch dawnej epoki osmańskiej, na każdym kroku napotykamy grobowce jej pierwszych władców, czy też fundowane przez nich kompleksy meczetów, łaźni, medres i bazarów. W ramach naszego spaceru odwiedzimy wielki, sklepiony dwudziestoma kopułami meczet Ulu Camii, słynny historyczny bazar handlu jedwabiem Koza Han oraz wyjątkowy zespół architektoniczny z meczetem i grobowcem o potocznej nazwie Yeşil, czyli zielony. W porze lunchu przejedziemy na obrzeża aglomeracji do dawnej wioski Cumalıkızık, idealnego miejsca do dalszego smakowania osmańskiej architektury (tutaj głównie zabudowy mieszkalnej) oraz dań wybitnej lokalnej kuchni. Po południu udamy się w drogę do kolejnej stolicy, do Ankary. Nocleg w Ankarze.

DZIEŃ 4

Chociaż aktualna stolica kraju rozkwitła całkiem współcześnie, kiedy to Atatürk wybrał ją na siedzibę administracji nowo utworzonej Republiki Tureckiej, ziemie, na których jest położona, znajdowały się w centrum najstarszych cywilizacji anatolijskich. Zanim skolonizowano anatolijskie wybrzeża i pojawiły się gwarne miasta portowe, głównie za sprawą starożytnych Greków, życiem tętniły wyżynne tereny centralnej Anatolii. Hetyci, Frygowie, Asyryjczycy i wielu innych, zakładali tu miasta, państwa, a nawet tworzyli całe imperia. Skierujemy się więc w czasie naszego pobytu do najstarszej dzielnicy miasta, czyli Ulus. Zwiedzimy tam Muzeum Cywilizacji Anatolijskich wraz z jego bezcennymi artefaktami, po czym udamy się w rejon twierdzy, sięgającej początkami czasów frygijskich. Na koniec zajrzymy na lokalne bazary. Po południu przejazd do Kapadocji z postojem przy słonym jeziorze Tuz Gölü. Kolacja i nocleg w Güzelyurt.

DZIEŃ 5

Tego dnia po leniwym śniadaniu rozpoczniemy trekking w Dolinie Ihlary, a tym samym naszą wielką przygodę z Kapadocją. I zostaniemy tu na tyle długo, by się solidnie rozsmakować w jej nieziemskich krajobrazach. Dolina Ihlary jest w rzeczywistości głębokim kanionem rzeki Melendiz, której silny nurt zdołał dawno temu wyrzeźbić skalny korytarz o długości około 15 km i wysokości 150 m. Oprócz potężnych sił natury jego przeobrażeniem zajęli się też ludzie, głównie wczesnochrześcijańscy mnisi, drążąc w jego skałach pustelnicze schronienia i skalne świątynie. Kilka z nich zobaczymy w trakcie wędrówki wzdłuż wąwozu. Po południu udamy się do Göreme, gdzie zakotwiczymy na kolejne cztery noce. Zakwaterowanie i nocleg.

DZIEŃ 6

Rankiem wyruszymy na całodzienną wycieczkę do kolejnych rzadziej odwiedzanych zakątków regionu. Kapadocja znana jest z bogatej historii i nietypowych form skalnych składających się z wulkanicznego tufu i bazaltu. Niektóre z najciekawszych miejsc, na jakie składają się oba te elementy znajdują się z dala od głównych szlaków, panuje w nich cisza i spokój. Jednym z nich jest dolina Soğanlı, gdzie odbędziemy lekki trekking połączony ze zwiedzaniem chrześcijańskich skalnych kościołów. Po przerwie lunchowej w dolinie zajrzymy do klasztoru Keşlik, a następnie do Mustafapaşa, dawnego Sinassos, miasteczka z licznymi odniesieniami do greckiej przeszłości. Nocleg w Göreme.

DZIEŃ 7

Ten dzień przeznaczymy na wędrówki po malowniczych dolinach w okolicy Göreme, takich jak Dolina Zemi, Dolina Gołębia, Dolina Róż. Miasteczko znajduje się w centralnym punkcie Kapadocji, stąd jego bliskie otoczenie dominują bajkowe formacje skalne i pięknie położone szlaki do pieszych wycieczek. Czeka nas całodzienny trekking i moc zachwytów nad dyskretnym pięknem powulkanicznego krajobrazu. Nocleg w Göreme.

DZIEŃ 8

Czas do własnej dyspozycji. Można go spędzić aktywnie spacerując po okolicy, zwiedzając kompleks skalnych kościołów, wypożyczyć rower bądź skuter, albo fundując sobie lot balonem o świcie, czy relaksując się w hamamie. Opcji jak widać jest wiele, a każda absolutnie godna uwagi. Warto też znaleźć chwilę, by usiąść w jakiejś małej knajpce z widokiem na kapadockie skały i w tych niezapomnianych okolicznościach przyrody do mocnej czarnej kawy przekąsić słodkie rachatłukum. Nocleg w Göreme.

DZIEŃ 9

Po śniadaniu przejazd do Kayseri i przelot do Stambułu, a następnie do Warszawy.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Zabójca z miasta moreli” Witold Szabłowski

reportaż, który czyta się jak powieść sensacyjną

„Słodko - gorzka ojczyzna” Necla Kelek

„raport z serca Turcji”

„Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu.” Max Cegielski

esej o współczesnej Turcji

„Nazywam się czerwień” Orhan Pamuk

atmosfera osmańskiego dworu

„Czterdzieści zasad miłości” Elif Shafak

sufizm, mistyka

„Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” Eric-Emmanuel Schmitt

wzruszająca książka-przypowieść

NOCLEGI

Stambuł – 1, Bursa – 1, Ankara – 1, Güzelyurt – 1, Göreme – 4

TERMINY

  • 30.04.2022 - 08.05.2022
  • 14.05.2022 - 22.05.2022
  • 27.08.2022 - 04.09.2022
  • 24.09.2022 - 02.10.2022

CENA

3200 PLN + 650 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

• Bezpośredni przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Stambuł – Warszawa
• Przelot wewnętrzny Kayseri – Stambuł
• Noclegi w hotelach 3* (z dobrą lokalizacją)
• Wyżywienie w postaci śniadania i 1 obiadokolacji
• Transport klimatyzowanym busem
• Opieka polskojęzycznego pilota
• Obsługa lokalnych przewodników
• Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
• Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
• Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

• Ewentualnej opłaty za łaźnie (ok. 40 EUR)
• Ewentualnej opłaty za lot balonem w Kapadocji (ok. 150 EUR)
• Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 60 EUR)
• Wydatków własnych