KOKOS

To owoc, który zaspokaja wszystkie życiowe potrzeby. W gorących i tropikalnych Indiach Południowych jest wszechobecny - w kulinariach, medycynie, ceremoniach religijnych. Podróżując po Tamilnadu i Kerali zobaczysz, jakim jest ważnym elementem tutejszej codzienności.
15 dni
poziom 1 skala 1-5
min. 10, max. 16 osób

DZIEŃ 1

Wylot z Warszawy. Lot linami rejsowymi na trasie Warszawa – Chennai z przesiadką.

DZIEŃ 2

Przylot do Chennai. Transfer do hotelu. Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd przez miasto, w ramach którego m.in. zobaczymy nadmorską promenadę i słynną Katedrę św. Tomasza Apostoła - pierwszego misjonarza Indii, który przybył na Wybrzeże Koromandelskie w połowie I wieku, gdzie do końca życia nauczał. Kolejno udamy się do Kanchipuram – jednego ze świętych miast hinduizmu, uznawanego za kolebkę południowej architektury sakralnej. Spośród dziesiątek świątyń Kanchipuram zwiedzimy najstarszą, pochodząca z VII w., świątynię Kajlasanatha oraz największą, wyraźnie górującą nad resztą zabudowań, świątynię Ekambareśwara. Obie poświęcone kultowi Śiwy. Przejazd do Mahabalipuram na kolację i nocleg.

DZIEŃ 3

W dawnych czasach Mahabalipuram było ważnym portowym miastem u wybrzeży Zatoki Bengalskiej, wybudowanym z rozmachem przez władców z dynastii Pallawa w VII w., dziś jest to niewielkie miasteczko rybackie, spokojna przestrzeń nad oceanem z wyraźnym historycznym rysem i turystyczną atmosferą. Po śniadaniu udamy się na wycieczkę prowadzącą przez najważniejsze obiekty Mahabalipuram, zobaczymy skalne świątynie, wielofiguralny relief przedstawiający zejście Gangi na ziemię, monolityczne wykute w skale świątynie Pandawów znane pod nazwą Pięć Wozów oraz Nabrzeżną Świątynie. Popołudnie wolne, na odpoczynek, spacer, zakupy. Kolacja i nocleg w hotelu w Mahabalipuram.

DZIEŃ 4

Rano przejazd do Pondicherry. Po drodze odwiedzimy Auroville, czyli Miasto Jutrzenki, wybudowane w oparciu o kształt galaktyki międzynarodowe centrum przyjaźni, gdzie ludzie dobrej woli, w oderwaniu od zgiełku i chaosu świata, mogą w spokoju wsłuchiwać się w podszepty duszy. W jego centrum znajduje się Matrimandir – ośrodek osobistego rozwoju i medytacji. Po południu zwiedzanie Pondicherry, dawnej kolonii francuskiej – miasta, w którym nadal czuć atmosferę kolonialnego splendoru. Zobaczymy aśram nieżyjącego już bengalskiego filozofa i poety Śri Aurobidno, świątynię Vinaya Manakula dedykowaną słoniogłowemu bogu Ganeśi. Pospacerujemy po nabrzeżnej części miasta pełnej kolonialnej zabudowy, aż dotrzemy do promenady Pondy. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 5

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Thanjavur. Pojedziemy przez żyzne tereny delty rzeki Kaweri, gdzie zobaczymy rozległe zalane soczystą zielenią pola ryżowe. Po drodze odwiedzimy świątynię w Chidambaram, to prywatna świątynia należąca do jednej z kast bramińskich poświęcona bogu Śiwie, czczonemu tutaj jako Pan Tańca. Kolejno skierujemy się do Tanjavuru - dawnej stolicy wielkiego imperium władców z dynastii Ćola. W X-XII w. byli oni panami rozległych obszarów Indii Południowych, dokonywali podbojów drogą morską na bardzo odległe tereny, aż ostatecznie pod ich rządami znalazła się większość półwyspu Dekan, również Cejlon, Malaje, Sumatra. Zapoznamy się ze sztuką rzeźbiarską, znaną od czasów starożytnych metodą odlewniczą, której Ćolowie byli patronami. Do dzisiaj ma ona swoje wyraźne miejsce w tradycji Południa Indii. Rzeźby z brązu wykonane metodą na tracony wosk przedstawiają bóstwa z hinduskiego panteonu, to święte prezentacje, w które w ramach skomplikowanych ceremonii kapłani zaklinają boską moc. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 6

Po śniadaniu zwiedzanie Thanjavur. Nad miastem góruje XI-wieczna świątynia Brihadeśwara - ten monumentalny obiekt sakralny jest niepodważalnym symbolem wielkości władców Ćola, jest kamiennym zwierciadłem czasów, geometryczną kroniką dziejów. Główna świątynia o wyraźnie piramidalnym kształcie stoi na rozległym dziedzińcu, jest otoczona wieloma mniejszymi ale również bogato zdobionymi kaplicami, razem tworzą bezpieczną przestrzeń dla bóstw. W głównym sanktuarium znajduje się czterometrowy lingam, symbol falliczny boga Śiwy, jego twórczej mocy i życiodajnej energii. Następnie udamy się do miasta Madurai, gdzie skierujemy się bezpośrednio pod najważniejszy obiekt miasta, który stanowi samo jego serce, czyli do tętniącej życiem świątyni Śri Meenakshi. Ta drawidyjska kolorowa świątynia jest miejscem kultu rybiookiej boginki Meenakshi oraz jej męża Śiwy, ich domem, ich miłosnym gniazdkiem, gdzie wierni modląc się radują się ich zespoleniem, bo tu czci się fakt pojednania energii męskiej z żeńską. W tym labiryncie świętych korytarzy przechodzić będziemy pod kolejne sanktuaria, zatopione w mroku, oddzielone od sfery profanum miejsca boskiej realizacji. Wieczorem uczestniczyć będziemy w ceremonii, którą od tysięcy lat kapłani co wieczór odprawiają w niezmienionej formie, polega ona na ułożeniu boskich kochanków we wspólnym łożu do snu. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7

Po śniadaniu przejazd do górskiej miejscowości Munnar. Pożegnamy stan Tamilnadu i wjedziemy na teren zielonej Kerali. Munnar znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. na terenie najpotężniejszego pasma górskiego Indii Południowych – Ghatów Zachodnich, które ciągną się na długości 1800 km wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Indyjskiego. Ten bujny krajobraz pełen rzek, lasów podzwrotnikowych i łąk, jest również pięknie zagospodarowany przez człowieka, gdyż tutaj znajdują się plantacje przypraw, kauczuku i herbaty. Po południu odwiedzimy fabrykę herbaty, będzie czas na zakupy i wieczorne przedstawienie starożytnej keralskiej sztuki walki Kalaripayattu. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8

Po wczesnym śniadaniu wybierzemy się na kilkugodzinny spokojny trekking. Trasa poprowadzi nas przez łagodne pokryte zielenią stoki, ciągnące się po horyzont plantacje herbaty i otwarte tereny Kardamonowych Wzgórz. Piękne góry, herbaciane krzewy, majaczący w oddali kształt Anai Mudi (2695 m n.p.m., najwyższy szczyt Ghatów Zachodnich), te wszystkie elementy składają się na niecodzienną wędrówkę i możliwość doświadczenia Indii z zupełnie innej niż stricte turystyczna perspektywy. Popołudniu zjedziemy z gór na nabrzeże, do postkolonialnego miasta Cochin. Kolacja we własny zakresie na mieście w jednej z licznych klimatycznych lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu w Fort Cochin.

DZIEŃ 9

Po śniadaniu niespieszne zwiedzanie miasta. Jego historia wiąże się z postacią i podróżami Vasco da Gamy, który dotarł do zachodnich wybrzeży Indii w 1498 roku. To ważny portowy ośrodek, w którym do dzisiaj odbywa się handel przyprawami, a dawniej kupcy z dalekich zachodnich krain przybywali tutaj drogą morską w poszukiwaniu drogocennego pieprzu, muszkatu i wonnych korzeni. Zobaczymy promenadę Cochin z chińskimi sieciami, odwiedzimy Kościół św. Franciszka, w którym do grobu został złożony Vasco da Gama. Udamy się do żydowskiej części miasta – Matancherry. Zwiedzimy synagogę z XVI w., pospacerujemy po starych uliczkach pełnych sklepów z antykami, gdzie dawniej znajdował się najważniejszy na Wybrzeżu Malabarskim dom aukcyjny czarnego pieprzu. Zobaczymy również kameralny pałac lokalnych władców, Pałac Matancherry, wybudowany w darze przez Portugalczyków. Wieczorem będziemy uczestniczyć w pokazie klasycznej formy teatru Kathakali. Kolacja we własnym zakresie.

DZIEŃ 10

Po śniadaniu udamy się w pobliże miejscowości Alleppey, gdzie około południa wsiądziemy na barki i popłyniemy po rozlewiskach Kerali. Słodkowodne rozlewiska Kerali, to zamknięty między morskim brzegiem a łagodnymi stokami Ghatów Zachodnich, malowniczy obszar licznych kanałów i jezior. Rejs i nocleg na rozlewiskach, w którym będziemy mieli okazje uczestniczyć, to czysta rozkosz i relaks w najwyższej formie. Niewątpliwie jest to najważniejsza atrakcja Kerali, ale przede wszystkim moment, kiedy można zapomnieć o całym świecie, oddać się kontemplacji wiatru, słońca i urody rozlewisk i poobserwować życie ludzi w wioseczkach nad kanałami. Lunch i kolacja na barkach, przygotowane przez załogę barki. Nocleg na barce.

DZIEŃ 11

Pobudka na wodzie, najlepiej w miarę wcześnie, żeby móc podziwiać rozgrzaną tarczę słońca wznoszącą się nad rozlewiskami, zobaczyć jak spokojnie i dostojnie mieszkańcy tego terenu rozpoczynają swój dzień powszedni. Śniadanie na barce. Rano jeszcze przez chwilę będziemy kontynuować rejs. Zejście z barek i przejazd na wybrzeże do wypoczynkowej miejscowości Marari nad Morzem Arabskim. Po zakwaterowaniu w hotelu czas wolny na plaży. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 12

Śniadanie i kolacja w hotelu. Cały dzień wolny na odpoczynek, plażowanie i spacery, a przede wszystkim na wspaniałe doznania jakich dostarczają masaże ajurwedyjskie (płatne we własnym zakresie). Kerala jest ojczyzną Ajurwedy, czyli tradycyjnej medycyny Indii, która jednocześnie uważana jest za najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny. Ważnym jej elementem jest masowanie ciała ciepłymi olejami dające nie tylko głębokie odprężenie na poziomie fizycznym i psychicznym, ale mające też funkcję oczyszczającą.

DZIEŃ 13

Wcześnie rano transfer na lotnisko w Cochin (śniadanie w formie pakietu) i przelot do Bombaju. Gdy dotrzemy do tej wielkiej metropolii, centrum indyjskiej kultury i biznesu, udamy się na zwiedzanie najważniejszych obiektów miasta. Odwiedzimy, ulokowany na wodzie, omiatany morskimi falami, grobowiec muzułmańskiego mistyka Haji Alego. Kolejno zobaczymy najciekawsze kolonialne budynki Bombaju: pełen kolorów i zapachów Crawfort Market, do dziś czynną stację dworca Victoria Terminus, neogotycką fasadę Sądu Najwyższego oraz Uniwersytet. W końcu dotrzemy do Colaby, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 14

Rano udamy się w rejs na wyspę Elephanta, gdzie znajduje się powstały w VIII - IX w. obiekt sakralny, związany głównie z kultem Śiwy. To kompleks siedmiu wykutych w skale świątyń, które ze względu na figle historii w większości nie zostały ukończone. W zasadzie tylko jedną, największą wyróżnia dekoracja rzeźbiarska, za to niezwykle bogata. Po zwiedzaniu wsiądziemy na prom i z wiatrem we włosach, odprowadzani przez mewy, wrócimy do miasta. W miarę zbliżania się do Bombaju coraz lepiej widać jego piękne nabrzeże. Popołudnie wolne na ostatnie spacery i zakupy na Colabie. Kolacja w hotelu. W nocy transfer na lotnisko i wylot do Polski.

DZIEŃ 15

Przylot do Warszawy.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy

absolutne cudo o rozlewiskach Kerali

„Ostatnie westchnienie Maura” Salman Rushdie

wspaniałe, o Cochin i Bombaju

„Ostatni Żydzi Kerali” Edna Fernandes – Cochin/Matancherry

„Bombaj. Maximum city” Suketu Mehta

megareportaż o Bombaju

„Shantaram” Gregory David Roberts

o Bombaju, Leopoldzie i wszystkim innym

NOCLEGI

Chennai – 1, Mahabalipuram – 2, Pondicherry – 1, Tanjavure – 1, Madurai -1, Munnar – 1, Cochin – 2, barki na rozlewiskach Kerali – 1, Marari – 2, Bombaj – 2

TERMINY

 • 12.02.2022 - 26.02.2022
 • 28.12.2022 - 11.01.2023

CENA

4500 PLN + 1300 USD (luty/marzec)
4500 PLN + 1450 USD (grudzień/styczeń)

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 575 USD

Uwaga! Sylwester!
W terminie sylwestrowym uroczysta kolacja w hotelu w Pondicherry

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

 • Przelot liniami rejsowymi na trasie Warszawa – Chennai z przesiadką, Bombaj – Warszawa z przesiadką
 • Przelot wewnętrzny z Cochin do Bombaju (na lotach wewnętrznych limit bagażu wynosi 15 kg)
 • Noclegi w 3 i 4* hotelach oraz na barkach na rozlewiskach Kerali (łącznie 14 rozpoczętych dób hotelowych, jak w programie)
 • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji, z wyjątkiem:
  • Cochin, gdzie kolacja jest we własnym zakresie
  • na rejsie po rozlewiskach Kerali – pełne wyżywienie (lunch, kolacja i śniadanie)
 • Transport klimatyzowanym mini busem (do 12 osób) lub busem (powyżej 12 osób)
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Obsługa lokalnych przewodników
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Trekking w Munnar, wstęp na sztukę walki Kalaripayattu (Munnar) i do teatru Kathakali (Cochin), rejs na wyspę Elephanta
 • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie zawiera:

 • Wizy turystycznej do Indii (ok. 25 USD) – w przypadku korzystania z pośrednictwa biura przy aplikowaniu o wizę, opłata serwisowa 180 PLN
 • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 100 USD)
 • Wydatków własnych
 • Opłat za fotografowanie w obiektach (minimalny koszt)