KARAWANSERAJ

Ze wszystkich stron od morza oddzielają go dwa inne kraje, za to wewnątrz jego granic jest morze piasku i ogrom wolnej przestrzeni. Tradycyjny kraj u progu nowoczesności, gęsto spowity zapachami, smakami i opowieściami z Jedwabnego Szlaku.
11 dni
poziom 2 skala 1-5
min. 10, max. 15

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i przelot do Taszkentu. Transfer do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 2

Po późniejszym śniadaniu zwiedzanie miasta. Współczesna stolica Uzbekistanu jest dużą wieloetniczną metropolią Azji Centralnej. Na jej charakter znacząco wpłynęły rządy carskiej Rosji, a następnie nowe, rewolucyjne porządki czasów radzieckich. W tym okresie w miejscową społeczność wyraźnie wmieszała się ludność z Zachodu, pełną parą rozpoczęły pracę liczne konglomeraty przemysłowe, w przestrzeni publicznej na dobre zaistniał język rosyjski, a do orientalnej estetyki zaczęły przenikać elementy europejskie. W ramach programu odwiedzimy starą część miasta wraz z kompleksem religijnym Hast Imam i bazarem Czorsu. Ponadto zobaczymy „kościół polski”, jak potocznie nazywa się Katedrę Najświętszego Serca Jezusa. Kolacja i nocleg w Taszkencie.

DZIEŃ 3

Rano wyruszymy na wycieczkę do ulubionego miejsca wypoczynku mieszkańców stolicy Uzbekistanu, jakim są góry Czatkalskie, część większego łańcucha górskiego Tienszan. Malowniczy krajobraz dodatkowo urozmaica otoczone wysokimi szczytami jezioro Czarwak, położone na wysokości 863 m n.p.m. Spacer nad jeziorem oraz przejazd kolejką linową na szczyt Kumbel na wysokość 2400 m n.p.m. W drodze powrotnej postoje na punktach widokowych. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Taszkencie.

DZIEŃ 4

Tego dnia przejedziemy pociągiem do Samarkandy. Po przybyciu na miejsce udamy się na spacer do zabytkowej części miasta by zobaczyć jedne z najznamienitszych budowli z  czasów Timurydów, dynastii założonej przez Amira Timura, na Zachodzie zwanego Tamerlanem. Jego grobowiec Gur-e-Amir, meczet ku czci jego ukochanej żony Bibi Chanum, czy kompleks medres przy Placu Registan są uznawane za przykłady najwyższego kunsztu artystów i rzemieślników nie tylko tej epoki, ale i wszech czasów. To miedzy innymi z tego powodu Samarkanda jest dzisiaj na ustach wszystkich podróżników i wagabundów. Jak również dlatego, że od momentu rozwinięcia się słynnej, globalnej sieci dróg handlowych zwanej Jedwabnym Szlakiem, stała się jednym z kilku najbardziej kluczowych i najpiękniejszych miast na jego trasie. Na koniec dnia będzie czas na wizytę na pobliskim bazarze Siyob. Kolacja i nocleg w Samarkandzie.

DZIEŃ 5

Tego dnia od rana będziemy kontynuować poznawanie serca timurydzkiego imperium. Po śniadaniu przejedziemy do mauzoleum, w którym według tradycji mają się znajdować relikwie starotestamentowego proroka Daniela. Kolejno zwiedzimy Obserwatorium Uług Bega, wielkiego uczonego oraz mecenasa sztuki i nauki XV wieku, a następnie Afrosiyab, niewielkie muzeum z cennymi malowidłami odległej, sogdyjskiej ery.  Spojrzymy na miasto ze wzgórza przy meczecie Hazrat Hyzr i zanurzymy się w wąskie uliczki historycznej nekropolii Shah-i Zinda, gdzie misterne dekoracje ceramiczne grobowców ułożone są w najbardziej wyrafinowane wzory geometryczne i inskrypcje, i króluje błękit, kolor nieba.  Lunch u miejscowej rodziny, wieczór wolny na samodzielne odkrywanie miasta. Nocleg w Samarkandzie.

DZIEŃ 6

Rano wykwaterowanie i wyjazd w głąb kraju na pustynie Kyzył Kum, największy obszar pustynny Uzbekistanu rozciągający się pomiędzy wielkimi rzekami Azji Centralnej, Amu-darią i Syr-darią. Nie licząc skromnych, pojedynczych osad zamieszkałych zaledwie przez kilka rodzin koczowników, w większości teren ten jest rozległym pustkowiem, upstrzonym jedynie barchanami piasku, krzewami tamaryszku lub spękanymi wykwitami soli, we władaniu słońca i wiatru. W naszej podróży dotrzemy do obozu noclegowego na skraj pustyni w okolice zbiornika Ajdar Kul, sztucznego jeziora powstałego w wyniku gorliwej działalności radzieckich planistów. Zakwaterowanie w jurtach. Po krótkim odpoczynku spacer po pustyni oraz możliwość przejażdżki na wielbłądach. Wieczór spędzimy przy ognisku. Kolacja i nocleg w obozie (jurty).

DZIEŃ 7

O poranku spacer i leniwe śniadanie w pustynnej aurze. Następnie przejazd do Buchary. Po drodze zatrzymany się w słynnej manufakturze ceramiki Narzulajev oraz w Pałacu Sitoraj Mohi Hosa, letniej rezydencji Emira Buchary. Od XVI wieku miasto było stolicą niezależnego państwa, chanatu Buchary, które przetrwało do czasów zajęcia go przez bolszewików w 1920 roku. Ostatni z jego władców Alim Chan zaangażował się w budowę pałacu, z którego udogodnień nie zdążył jednak skorzystać, gdyż musiał uciekać przed Armią Czerwoną do Afganistanu, gdzie spędził resztę swojego życia. Budowla jest ciekawym przykładem połączenia stylu europejskiego, a konkretnie rosyjskiego, z wzorcami azjatyckimi. Kolacja i nocleg w Bucharze.

DZIEŃ 8

Całodniowe zwiedzanie Buchary, miasta kupców, uczonych i mistyków. Niemal od początków swojego istnienia w tej pustynnej oazie nieprzerwanie rozwijał się handel, co sprzyjało również wymianie myśli, wierzeń i idei. Pierwotnie ośrodek perskiej cywilizacji i zoroastryjskich wierzeń, wraz z pojawieniem się islamu szybko stał się strefą wzmożonej aktywności muzułmańskich poszukiwaczy boga. To tutaj między innymi tworzyli: autor najsłynniejszego zbioru hadisów Al Buchari, filozof i lekarz Ibn Sina, znany na Zachodzie jako Awicenna, czy wreszcie  Baha-ud-Din Naqkshband Bukhari, założyciel jednego z największych bractw mistycznych w islamie – Nakszbandijja. W programie: Mauzoleum Samanidów, Cytadela Ark z kompleksem muzealnym, kompleks Po-i Kalon, meczet piątkowy Bolo-Hauz oraz Liab-i Hauz z sąsiadującą z nim medresą Kukeltasz. Lunch w postaci narodowej potrawy Uzbekistanu - „płow”, połączony z prezentacją sposobu jego przyrządzania. Wieczorem uroczysty pokaz tańców oraz tradycyjnych strojów uzbeckich w medresie Dewan Begi. Nocleg w Bucharze.

DZIEŃ 9

Po śniadaniu wyjazd na stację kolejową i przejazd pociągiem do miasta Chiwa (na ten moment pociąg jest zawieszony, jeśli nie zostanie wznowiony, przejedziemy do Chiwy busem). Podczas sześciogodzinnej podróży poruszać się będziemy wzdłuż granicy pomiędzy pustynią Kyzył Kum („czerwony piasek”) i Kara Kum („czarny piasek”), znajdującej się na rzece Amu-daria. Patrząc na krajobraz za oknem, niemal niezmieniony od wieków, można przywołać w głowie obraz przedzierającej się przez wodę walecznej armii Aleksandra Macedońskiego, która musiała pokonać tę przeszkodę w drodze do Indii. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu wieczorny spacer po Iczan Kala, zabytkowej części miasta. Kolacja i nocleg w Chiwie.

DZIEŃ 10

Chiwa, jak przystało na miasto wyrosłe na kompletnym pustkowiu, obrosła w wiele mitów i legend. Jedna z nich mówi o tym, że powstało ono za przyczyną Sema, syna Noego, który po wielkim potopie zesłanym przez Boga błąkał się po pustyni. W miejscu wskazanym we śnie wykopał studnię Keyvakh, wokół której rozwinęło się miasto. Dawniej ważny ośrodek i jedna ze stolic państwa Chorezmu, od XVII wieku stolica Chanatu Chiwy. Jako typowy ośrodek chorezmijski składało się ono z przedmieść otoczonych zewnętrznymi murami, Diszan Kala, oraz wewnętrznego miasta-twierdzy, Iczan Kala. W obrębie ufortyfikowanej części obecnie znajduje się 50 historycznych budowli oraz około 250 zabytkowych domów. W ramach programu odwiedzimy cytadelę Kunja Ark, charakterystyczny element lokalnej zabudowy, jakim jest niedokończony minaret Kalta Minor, medresę Palwan Kariego, mauzoleum Mahmuda Pahlawana. Po kolacji transfer na lotnisko w Urgencz i przelot do Taszkentu.

DZIEŃ 11

Po późniejszym wykwaterowaniu czas na ostatnie wycieczki po stolicy Uzbekistanu: Plac Amira Timura, Plac Mustakilik, przejażdżka eleganckim taszkenckim metrem. Wieczorem uroczysta kolacja pożegnalna, a następnie transfer na lotnisko.

DZIEŃ 12

Przelot do Polski.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Utracone serce Azji” Colin Thubron

bardzo polecamy!

„Buran. Kirgiz wraca na koń” Wojciech Górecki

reportaż dokumentujący zmiany w Azji Centralnej w ostatnich dekadach

„Samarkanda” Amin Maalouf

romans osadzony w średniowiecznej Samarkandzie

NOCLEGI

Taszkent – 4, Samarkanda – 2, pustynia Kyzył Kum (jurty) – 1, Buchara – 2, Chiwa – 1

TERMINY

  • 25.04.2024 - 05.05.2024
  • 29.09.2024 - 09.10.2024

CENA

1590 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Przelot liniami rejsowymi z przesiadką na trasie Warszawa – Taszkent – Warszawa, ok. 3500-4500 PLN (kwota nie jest zawarta w cenie)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 EUR

* ze względu na ogólną sytuację termin wyjazdu może ulec niewielkim przesunięciom *

Cena zawiera:

  • Noclegi w 3* hotelach, nocleg w jurtach (4-osobowe) na pustyni Kyzył Kum
  • Przelot wewnętrzny Urgencz – Taszkent
  • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (ewentualnie lunch zamiast kolacji)
  • Dwa przejazdy pociągiem: z Taszkentu do Samarkandy oraz z Buchary do Chiwy (ewentualnie przejazd busem)
  • Transport klimatyzowanym busem
  • Opieka polskojęzycznego pilota
  • Obsługa lokalnego przewodnika
  • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
  • Gotowanie płowu wraz z degustacją
  • Pokaz tańców oraz tradycyjnych strojów uzbeckich w Dewan Begi
  • Wjazd kolejką linową na szczyt Kumbel w górach Czatkalskich
  • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

Cena nie zawiera:

  • Przelot liniami rejsowymi z przesiadką na trasie Warszawa –Taszkent – Warszawa (3500-4500 PLN)
  • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 70 USD)
  • Wydatków własnych