CHACHA

Gruzja chlubi się ogromnym bogactwem odmian winorośli oraz unikalną, stosowaną od prawieków metodą produkcji wina. Ten szlachetny trunek, będący nieodłącznym elementem miejscowej tradycji i kultury, powstaje z rodzimych winnych szczepów saperavi, mtsvane, kisi, a efektem ubocznym całego procesu jest "wesoła" chacha..
8 dni
poziom 1 skala 1-5
min. 10, max. 18

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Gruzji. Przylot do Tbilisi i transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2

Po późniejszym śniadaniu krótka wizyta w pradawnej gruzińskiej stolicy Mcchecie i zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli oraz kościoła Dżwari. Po południu czas na poznawanie Tbilisi. Miasto ma ciekawe położenie nad brzegami rzeki Kury i niezwykle burzliwą historię naznaczoną dziesiątkami łupieżczych najazdów. Na początku XIX wieku, wraz z zajęciem Kaukazu przez carską Rosję, Tbilisi stało się jego najważniejszym centrum administracyjnym i kulturalnym, skupiającym życie polityczne, towarzyskie i artystyczne całego regionu. Jest pełne postępowego, twórczego wrzenia i jednocześnie wschodniego trwania w tradycji. Jego panorama przedstawia mrowie wielowiekowych świątyń i kościołów różnych wyznań, secesyjnych willi i pałaców oraz piętrzące się gdzieniegdzie ponad nimi nowoczesne konstrukcje o futurystycznych kształtach. W planie: kościół Metechi, twierdza Narikala, dzielnica łaźni Abanotoubani, Katedra Sioni, bazylika Anczischati, przejazd Aleją Rustawelego.  Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 3

Rano wyjazd do kompleksu monastycznego Gawid Garedża usytuowanego w pustynno-stepowym zakątku Gruzji na granicy z Azerbejdżanem. Po odwiedzeniu głównego klasztoru Ławra czeka nas trekking do Udabno, wyżej położonego kompleksu skalnych grot bogato zdobionych malowidłami autorstwa mnichów lokalnej średniowiecznej szkoły malarstwa religijnego. Po zakończeniu pieszych wędrówek zasłużony odpoczynek i lunch. W dalszej części dnia udamy się do klasztoru Bodbe, gdzie znajduje się grób patronki Gruzji św. Nino, a następnie do Signagi, małego miasteczka na krańcach wschodniej części kraju górującego nad doliną rzeki Alazani. Signagi jest idealnym miejscem do spacerów, na przykład po zabytkowych murach miejskich, i relaksu w jednej z licznych, tarasowych knajpek zwróconych ku dolinie i majaczącym w oddali górskim szczytom. Najlepiej przy karafce domowego wina. Nocleg w Signagi.

Dzień 4

Gruzja ma jedną z najstarszych na świecie tradycję winiarską, a jej najbardziej „winnym” regionem jest Kachetia. To kraina winem płynąca, hektary winorośli o poetycko brzmiących nazwach takich jak saperavi, rkatsiteli, mtsvane, rozliczne winiarnie i obfitość przydomowych piwniczek wypełnionych glinianymi amforami - kwewri. Żeby w pełni poczuć miejscowy klimat odwiedzimy fabrykę Kindzmarauli, gdzie oprócz degustacji wina będzie można zapoznać się z lokalnymi metodami jego produkcji. Do tego lunch w postaci tradycyjnej uczty gruzińskiej. Na koniec dnia udamy się w dłuższą trasę do ośrodka narciarskiego Gudauri, podążając od połowy wzdłuż legendarnego szlaku, znanego współcześnie jako Gruzińska Droga Wojenna.  Kolacja i nocleg w Gudauri.

Dzień 5

Ten dzień upłynie w klimacie wysokogórskim. Po śniadaniu przejedziemy dalej na północ w głąb Kaukazu Wysokiego do Stepantsmindy, skąd jeepami wyruszymy na wzgórze Gergeti. Na jego szczycie znajduje się klasztor św. Trójcy Cminda Sameba, który ze względu na typowo gruzińską architekturę i szczególne położenie w otoczeniu górskich szczytów i niewielkiej odległości od pięciotysięcznej góry Kazbeg jest ważnym symbolem tego kraju. Po powrocie do Stepantsmindy i przerwie na regenerację w jednej z lokalnych kawiarni, skierujemy się do malowniczej doliny Truso, znanej z mineralnych źródeł, maleńkich, w większości opuszczonych wiosek i ruin twierdzy Zakagori. Kolacja i nocleg w Gudauri.

Dzień 6

Po śniadaniu dłuższy przejazd do Wardzi. Po drodze postój przy twierdzy Annanuri położonej nad jeziorem Żynwalskim, i kolejno dla chętnych wizyta w muzeum Stalina w Gori (płatne dodatkowo, ok. 5 EUR/os). Późnym popołudniem zwiedzanie skalnego miasta Wardzia, wykutego w zboczu góry opadającej stromo wprost do koryto rzeki Kury. Całe założenie przedstawia trzynaście poziomów plątaniny korytarzy i rozmaitych pomieszczeń, w tym kaplic, kościołów, refektarzy czy winiarni. Szczególną uwagę przykuwa kościół Wniebowzięcia NMP z końca XII wieku. Bogato zdobiony malowidłami, związany jest z osobą średniowiecznej władczyni Gruzji królowej Tamary, która zleciła rozbudowę całego kompleksu w celu obrony przed zakusami obcych armii. Kolacja i nocleg w Wardzi.

Dzień 7

Rano przejedziemy do Achalcyche, gdzie zatrzymamy się na zwiedzanie zrekonstruowanej współcześnie twierdzy Rabati. Potężna cytadela rozpościera się na wzgórzu w centralnej części miasta, a u jej stóp rozciąga się dzielnica tradycyjnych domów gruzińskich.  Następnie ruszymy do Bordżomi, słynnego uzdrowiska obfitującego w źródła z wodą mineralną o ogromnej mocy zdrowotnej. Czas na spacer po parku zdrojowym, podczas którego będzie się można przyjrzeć lokalnej zabudowie, pooddychać świeżym powietrzem czy zaczerpnąć wody wprost z historycznego źródła Jekateriny.  Przejazd do Tbilisi i po zakwaterowaniu czas do własnej dyspozycji. W czasie wolnym możliwość skorzystania ze słynnych tbiliskich łaźni siarkowych (opcjonalnie ok. 10 EUR/os). Pożegnalna kolacja w jednej z lokalnych restauracji, nocleg w Tbilisi.

Dzień 8

Wykwaterowanie wcześnie rano i przejazd na lotnisko. Wylot do kraju.

Zalecane lektury przed wyjazdem:

„Toast za przodków” Wojciech Górecki

pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się na Kaukaz Południowy

„Dobre miejsce do umierania” Wojciech Jagielski

o zawiłych losach kaukaskich narodów - klasyka reportażu!

„Ósme życie. Dla Brilki” Nino Haratischwili

pochłaniająca bez reszty historia gruzińskiego rodu Jaszich

„Ali i Nino” Kurban Said

słynny kaukaski romans

NOCLEGI

Tbilis – 3, Sighnaghi – 1, Gudauri – 2, Wardzia -1

TERMINY

 • 24.05.2020 - 31.05.2020
 • 16.08.2020 - 23.08.2020

CENA

2400 PLN + 460 EUR

(cena dla jednej osoby zakwaterowanej w pokoju 2-osobowym)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 125 EUR

Cena zawiera:  

 • Bezpośredni przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa
 • Noclegi w 3* hotelach (w Tbilisi w centrum!!)
 • Wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji (3 dnia lunch zamiast obiadokolacji)
 • Lunch –supra w Kachetii
 • Transport wygodnym, klimatyzowanym busem
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Opieka lokalnego przewodnika
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Zwiedzanie połączone z degustacją fabryki wina Kindzmarauli
 • Jeepy na wjazd na wzgórze Gergeti i do doliny Truso
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie zawiera:               

 • Ewentualnej opłaty za muzeum Stalina (ok. 5 EUR/os)
 • Ewentualnej opłaty za łaźnię (ok. 10 EUR/os)
 • Napiwków dla lokalnej obsługi (ok. 40 EUR)
 • Wydatków własnych